Facebook Google+ Twitter

Oscarowy triumf "Slumdoga"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-23 07:25

W Hollywood rozdano Oscary. Największy sukces odniósł film Danny'ego Boyle'a "Slumdog. Milioner z ulicy", który otrzymał osiem statuetek, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię. Obraz opowiada o chłopcu z indyjskich slumsów, który zdobył główną wygraną w teleturnieju. "Slumdog" otrzymał także Oscary za najlepsze zdjęcia, scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk i montaż, a także za najlepszą muzykę filmową i piosenkę.

Producent Christian Colson (L), scenarzysta Simon Beaufoy (R) reżyser Danny Boyle (C) / Fot. PAP/EPAZa najlepszą główną rolę męską Oscara dostał Sean Penn. Zagrał on tytułową rolę w "Obywatelu Milku" - filmie o homoseksualnym radnym z San Francisco. Dziękując za nagrodę aktor skrytykował tych wyborców z Kalifornii, którzy w referendum sprzeciwili się legalizacji homoseksualnych związków. Oscara za najlepszą główną rolę kobieca otrzymała Kate Winslet, która zagrała w filmie "Lektor".

Trzy Oskary zdobył "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", który otrzymał najwięcej, bo 13 nominacji. Film Davida Finchera wyróżniono w mniej prestiżowych kategoriach - za charakteryzację, scenografię i efekty specjalne.

"Obywatel Milk" i "Mroczny Rycerz" otrzymały po dwa Oskary. W tym ostatnim uhonorowano pośmiertnie za rolę drugoplanową Heatha Ledgera. W jego imieniu nagrodę odebrała rodzina. To drugi w dziejach Oscar wręczony pośmiertnie. Za drugoplanową rolę kobiecą nagrodzono Penelope Cruz za kreację w filmie Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona".

Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymał film "Odjazdy" Japończyka Yojiro Takity. Była to niespodzianka, gdyż do nagrody typowano izraelski "Walc z Baszirem" lub francuską "Klasę."

Za najlepszy film animowany Akademia uznała obraz Andrew Stantona "Wall-E", a niemiecki reżyser Jochen Alexander Freydank zdobył Oscara za najlepszy film krótkometrażowy - "Kraina zabawek". James Marsh i Simon Chinn otrzymali statuetkę za najlepszy film dokumentalny - "Człowiek na linie. Za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny uznano "Smile Pinki" w reżyserii Megan Mylan. Komik i reżyser Jerry Lewis odebrał nagrodę honorową imienia Jean Hersholt za działalność charytatywną.

Jedynym polskim akcentem gali był udział sławnego operatora Janusza Kamińskiego, który razem z aktorami Sethem Rogenem i Jamesem Franco wręczył Oscara za najlepszy film krótkometrażowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.