Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23465 miejsce

Oscary 2013: nominacje i przypuszczenia. Kto ma szansę na statuetkę?

Już wkrótce kolejne ceremonia rozdania Oscarów. Sprawdź, kto ma szansę na statuetkę.

 / Fot. Antoine Taveneaux24 lutego 2013 już po raz osiemdziesiąty piąty maniacy kina na całym świecie zasiądą przed telewizorami, żeby obejrzeć ceremonię wręczenia Oscarów. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przedstawia powoli listy produkcji, które mają szanse zawalczyć o tę prestiżową nagrodę, a widzowie zaczynają swoje przewidywania dotyczące przyszłych zwycięzców. Data przyjmowania kandydatów została przesunięta z 15 stycznia na 10 i po raz pierwszy pojawiła się możliwość elektronicznego głosowania.

Do reżyserii gali został wybrany po raz kolejny Don Mischer (znany ze współpracy z takimi gwiazdami jak chociażby Beyonce, Justin Timberlake, czy Bruce Springsteen), zaś prowadzącym będzie Seth MacFarlane (twórca serialu animowanego "Family Guy" i filmu "Ted"). Co do przebiegu samej ceremonii nie powinniśmy spodziewać się zasadniczych zmian w stosunku do tego, co znamy z poprzednich lat. Ciekawe jak MacFarlane (który, póki co, prowadził jedynie "Charlie Sheen Roast") poradzi sobie w nowej roli.

Najlepszy film i reżyseria


 / Fot. 20th Century FoxO statuetkę dla najlepszego filmu mogą ubiegać się 282 produkcje. W przewidywaniach najczęściej przewija się kilka najbardziej prawdopodobnych typów: "Lincoln" Stevena Spielberga, "Operacja Argo" Bena Afflecka, "Wróg numer jeden" Kathryn Bigelow, "Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russella, "Życie Pi" Ang Lee,"Django" Quentina Tarantino, "Miłość" Michaela Haneke i "Nędznicy" Toma Hoopera.

Steven Spielberg jest mistrzem kręcenia filmów działających na emocje, łączących prostą rozrywkę z inteligentnym podejściem do widza ("Czas wojny", "Przygody Tintina", "Terminal", seria o Indianie Jonesie etc.), a tematyka jego najnowszego dzieła wydaje się po części zbliżona do poprzedniego zwycięzcy (chęć przybliżenia widzowi znanej historycznej postaci, ukazując ją przede wszystkim jako człowieka z krwi i kości). Kathryn Bigelow ma doświadczenie w produkcji filmów o tematyce wojennej (jej "The hurt locker. W pułapce wojny" zdobył w 2010 Oscara w tej kategorii), zaś "Wróg numer jeden" jest bardzo dobrze oceniany przez amerykańskich krytyków. "Operacja Argo" Benna Afflecka to film idealnie balansujący pomiędzy kinem popcornowym a poważną produkcją polityczną, przejmujący najważniejsze zalety jednego i drugiego typu. "Miłość" Michaela Haneke zdobyła ogromne uznanie w USA (chociaż największe szanse ma przede wszystkim w kategorii "Film nieanglojęzyczny"), "Nędznicy" to ekranizacja jednego z największych broadwayowskich musicali w gwiazdorskiej obsadzie, a "Django" to kolejne mocne wejście stylu Tarantino w świat filmów historycznych. "Poradnik pozytywnego myślenia" zebrał już 9 filmowych nagród i 17 nominacji, a "Życie Pi" (stworzonego przez autora "Tajemnicy Brokeback Mountain") jest najczęściej opisywany jako film niesamowity pod względem wizualnym, oparty na bestsellerowej powieści Yanna Martela.

Każda z tych produkcji ma szanse na statuetkę, jednak walka rozegra się (sądząc po już przyznanych nagrodach i opiniach recenzentów) prawdopodobnie pomiędzy "Lincolnem", "Wrogiem numer jeden" i "Poradnikiem pozytywnego myślenia".

Kathryn Bigelow / Fot. Cristiano Del RiccioCo do nagrody w kategorii "Najlepszy reżyser", najczęściej przewijają się nazwiska reżyserów stojących za powyższymi dziełami. Często wymieniani są także Paul Thomas Anderson za jego "Mistrza" z Joaquinem Phoenixem i Benh Zeitlin za "Bestie z południowych krain". Przy tak dużej i silnej konkurencji trudno się spodziewać statuetki dla Christophera Nolana za film "Mroczny rycerz powstaje" (który został powszechnie uznany za duży krok wstecz w porównaniu do "Mrocznego Rycerza"), czy dla Petera Jacksona za jego pierwszą część "Hobbita" (która nie została zbyt ciepło przyjęta przez amerykańskich krytyków).

W24: Świat po premierze "Hobbita". Sprawdź reakcje krytyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.