Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25411 miejsce

Osiedla dla katolików, czyli zabieg marketingowy dewelopera?

Na warszawskich Bielanach powstaje innowacyjne osiedle dla katolików o konserwatywnym profilu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

 / Fot. ell brownNa warszawskich Bielanach powstaje innowacyjne osiedle dla katolików o konserwatywnym profilu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. "Zależy nam na osobach, które są związane z Kościołem" - deklaruje inwestor. Już niebawem do użytku zostaną oddane pierwsze mieszkania.

Na ulicy Encyklopedycznej powstaje "Osiedle Rodzinne". Ma być ono przyjazne dla wielodzietnych rodzin katolickich. Bloki mają być dostosowane do potrzeb matek wychowujących gromadkę dzieci i pracujących na ich utrzymanie ojców. Niskie budynki, trzy i pięcio-kondygnacyjne, pośród nich place zabaw dla dzieci i boisko. Mieszkania wielkości od 67 do 140 metrów kwadratowych. Tak, aby zapewnić optymalne warunki osobom decydującym się na ponad przeciętną liczbę potomków.

Okolica jest specjalnie dobrana. Dobra komunikacja, nieopodal metro. Ponadto, co ważniejsze, obok znajduje się kościół pw. św. Zygmunta i Wyższe Seminarium Duchowne redemptoris mater – czyli miejsce, w którym do święceń przygotowuje się księży misjonarzy. Często alumnami tego seminarium są osoby powiązane z neokatechumenatem. To nie przypadek. Zarówno inwestor, projektant, architekt, jak i nawet drukarz, u którego zamawiane są ulotki informacyjne, czy informatyk związani są z Drogą Neokatechumenalną.

Deweloper, wychodząc naprzeciw zainteresowanym, postanowił zaoferować klientom konkurencyjnie niskie ceny. Jako że, / Fot. CC 3.0 grupą docelową ma być rodzina wielodzietna, która jak wiadomo, liczy każdy wydany grosz, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania to 6,5 tysiąca złotych. To rzeczywiście o kilkaset złotych mniej niż przeciętnie w tej okolicy.

Pomimo braku reklamy – jak zapewnia inwestor – sprzedało się już blisko 70 procent mieszkań. Na chętnych nie przeprowadzano castingu. Są to przeważnie znajomi z organizacji kościelnych, którzy byli zainteresowani kupnem swojego kąta w takiej okolicy, wśród ludzi o poglądach podobnych do swoich. Przedstawiciele firmy zaznaczają, że nie są zamknięci na osoby o innych przekonaniach niż wiara katolicka, jednakże chcą oni bronić wartości, które sami wyznają. Dlatego też pierwszeństwo przyznane jest wierzącym.

Nie wszystkim podoba się taka inicjatywa. Nawet konserwatywny Szymon Hołownia, komentując sprawę przedstawia szereg obaw, które nie dają mu spokoju. Pyta on, czy dziecko wychowane na katolickim osiedlu będzie przygotowane później do życia w społeczeństwie? Ks. Lemański sprzeciwia się takiemu punktowi widzenia – brzmi to trochę jak katolickie getto – ripostuje i wyjaśnia, że nie ma takiej obawy, ponieważ świat to "globalna wioska". Każdy obraca się w różnych środowiskach, nie tylko osób wierzących.

Czy "Osiedle Rodzinne" zawsze będzie katolickie? Najprawdopodobniej nie. Każdy może sprzedać swoje mieszkanie komu tylko chce, bez względu na wyznanie. Poza tym, trzeba wziąć pod uwagę, że w przyszłości społeczeństwo się wymiesza. Nie można mieć pewności, że dzieci ludzi, którzy zamieszkają na katolickim osiedlu nie ożenią się z wyznawcami innych religii bądź sami nie zmienią swoich poglądów.

Całe przedsięwzięcie jest najwyraźniej dobrym zabiegiem marketingowym. Pomimo kiepskiej sytuacji na rynku mieszkań i spadku sprzedaży, deweloperowi udało się na tej inwestycji zyskać. Przy minimalnych nakładach na reklamę zainteresowanie jest na prawdę duże. Zagorzali katolicy na samą myśl, że mogą mieszkać wśród "swoich" z przyjemnością zaciągają kredyty i kupują mieszkania na wyznaniowym osiedlu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

W warszawie są żydowskie osiedla, chińskie, muzułmańskie też się znajdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2013 22:00

Wiem, pani Elu. ALe osiedle na rynku warszawskim taka cena to luxus. I zaryzykuję cenę, że to wcale nie prywatne kaplice modlitewne na osiedlu (jeśli takowe powstaną również) przyciągnęły wielodzietne rodziny tylko mieszkania po 6,5 tys. za metr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Średnia cena to 6,5 tys . U nas na prowincji to dużo panie Janku .
Sam pomysł tworzenia takiego getta , dzielenia ludzi jest szokujący . Kojarzy mi się z sektą scjentologów , odizolowanych od ludzi . Teraz stworzą własną infrastrukturę [ żłobki , przedszkola , szkoły , kościoły , zakony ] się będzie działo .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2013 20:14

6,5 tys, pln za metr to nie jest dużo, pani Elu.

Hołownia ma już temat na kolejną książkę - dyskryminacja katolików w 21. wieku w gettach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No bo to przecież jest wielki awans społeczny... ;) Co drugi lokator pewnie ma aureolę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

70% mieszkań sprzedanych a cena wcale nie mała .
Widać katolicy są bogaci i nie jest tak źle jak prawica maluje . Koszty to od 500 tys do miliona za mieszkanie Za takie pieniądze u nas można kupić domek albo dwa .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2013 15:47

Getto jak getto. Dramat będzie dopiero wtedy kiedy jakieś katolickie małżeństwo w tym getcie się rozwiedzie. Jak sprzedać takie mieszkanie? Kto z "normalnych" ludzi kupi mieszkanie w katolickim getcie (które na pewno będzie droższe, bo w jedynym takim osiedlu w Polsce)? A majątek podzielić będzie trzeba. Pomijam już to, jak tych biednych rozwodników będzie traktować reszta mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alicjo rodziny wielodzietne miałyby takie a może lepsze mieszkania gdyby zajmowały się polityką... osiedla katolickie to właśnie przykład rozumienia rzeczywistości wszak polityka to umiejętność zaspokajania swoich potrzeb życiowych z wspólnego dobra, którym jest wszechświat a więc i Ty! Przecież religie to także organizacje zajmujące się polityką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm. Jak rozumiem te mieszkania są dożywotnie? I podpisuje się klauzulę o nie sprowadzaniu innowierców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby to miało być Getto dla wybierających się do Raju po śmierci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.