Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19340 miejsce

Osiem regionów zamiast szesnastu województw?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-09 12:57

– Nie będzie żadnego dzielenia kraju. To słowa wicepremiera Ludwika Dorna, adresowane do zwolenników powstania województwa środkowopomorskiego. Być może liczba województw jeszcze się zmniejszy, zniknie też wiele powiatów.

Wicepremier zapowiedział, że szans na powstanie nie mają również inne, planowane przez lokalnych polityków województwa - częstochowskie, kaliskie i płockie. – Nie będzie żadnego dzielenia kraju – powiedział wicepremier. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości, zamiast 16 województw będzie 8 dużych regionów. Zlikwidowano by również większość powiatów (około 120). Informacja jest nieoficjalna, ale potwierdza ją coraz większa rzesza polityków.

Inicjatorzy powstania województwa środkowopomorskiego nie zrażają się słowami wicepremiera Dorna. – Za nami stoi ponad 140 tysięcy ludzi, którzy podpisali się pod petycją za utworzeniem 17 województwa – mówi Eugeniusz Żuber, pełnomocnik komitetu Inicjatywy na rzecz Środkowopomorskiego. – Rozmawiałem z posłami i nasza sprawa na pewno będzie dyskutowana na komisjach jeszcze pod koniec tego roku. Przypominam, że to posłowie, a nie politycy będą decydowali o powstawaniu lub likwidacji województw.

Wniosek o utworzenie środkowopomorskiego trafił do Sejmu pod koniec 2005 roku. Posłowie po pierwszym czytaniu skierowali go do sejmowych komisji. Wiadomo, że negatywnie na temat utworzenia 17 województwa wypowiada się między innymi prezydent Lech Kaczyński, ministrowie i ministerialni urzędnicy oraz specjaliści do spraw reformy samorządowej w Polsce.

Hubert Bierndgarski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jeśliby zlikwidowano powiaty i uwtorzono 8 regionów, przyklasnąłbym tej władzy z radością. Oczywiście, jeśli pozostały by gminy, bo samorządność jest podstawą demokracji i decentralizacji władzy. Jestem jednak pewien, że gminy zostaną, a usunięcie zbędnych powiatów ipodzielenie kraju na historyczne regiony (jak to ma miejsce w Niemczech) wyjdzie na dobre administracji. To by było wreszcie prawdziwe "tanie państwo". Trzymam kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.