Facebook Google+ Twitter

"Osiem wieków warszawskiej syrenki". Wystawa na Krakowskim Przedmieściu

Miasto stołeczne Warszawa zaprasza na wernisaż wystawy poświęconej stołecznemu herbowi pt.: „Zakochaj się w Warszawie, jak syrenka. Osiem wieków warszawskiej syrenki”.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Syrenka_Warszawska.jpg&filetimestamp=20070606221918Otwarcie wystawy odbędzie się 26 sierpnia o godz. 10. na ul. Traugutta przy Krakowskim Przedmieściu. Jak podaje Urząd Miasta Warszawa wystawa organizowana jest z okazji 20. rocznicy przywrócenia stolicy przedwojennego herbu przez Radę m.st. Warszawy.

Będzie można zobaczyć materiały poświęcone zmianie wizerunku herbu stolicy. Zaprezentowane zostanie 55 wizerunków warszawskiej syrenki wybranych z zasobów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego w Toruniu.

Syrenka znalazła się w warszawskim herbie już w 1390 roku. Wtedy herb przedstawiał zwierzę z ptasimi łapami i smoczym tułowiem pokrytym łuskami. Na pieczęci z 1459 miała już cechy kobiece, tułów ptaka, ludzkie ręce, ogon ryby i ptasie nogi zakończone pazurami. Dopiero w 1622 roku zaczęto ją przedstawiać jako półkobietę półrybę. Przez ten czas jedna rzecz pozostała niezmienna. W rękach Syrenka zawsze trzymała miecz i tarczę.

Wystawę będzie można oglądać do 7 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Za każdym razem, kiedy żywa Kobieta przybiera pozę warszawskiej Syrenki, przypomina mi się z pamięci jej pierwowzór! Niestety, Warszawie nie dane było od Historii beztroska postać duńskiego dziewczęcia - Syrenki u morskiego brzegu! Stąd w jej ręku miecz i tarcza. Pozdrawiam *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tej rzeźby bardzo Warszawie zazdroszczę, jest piękna - w odróżnieniu od tej z Powiśla, takiej trochę sztucznej. Ta staromiejska trochę tak nawiązuje do rzeźb antycznych, zwłaszcza że syreny właśnie wzięły się z Odysei, powiślańska to już raczej modernizm.

Półkobieta-półryba to ciekawy motyw heraldyczny, bardzo rzadko spotykany, takie odróżnienie od tych wszystkich lwów, gryfów, orłów i smoków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.