Facebook Google+ Twitter

Osieroceni „Sieradzanie”

Po likwidacji Powiatowego Ośrodka Kultury w Sieradzu, podległy mu Zespół Pieśni i Tańca „Sieradzanie” istniejący od ponad 32 lat może na zawsze zniknąć z kulturalnego krajobrazu powiatu sieradzkiego.

Koalicja rządząca(PSL, LiD) Rady Powiatu Sieradzkiego zlikwidowała 29 grudnia 2007 roku Powiatowy Ośrodek Kultury. Ta decyzja pociąga jednak za sobą poważne konsekwencje, które mogą doprowadzić do samorozwiązania Zespółu Pieśni i Tańca „Sieradzanie”. Zespołu reprezentującego przez ponad trzydzieści dwa lata miasto, województwo, a obecnie powiat, zarówno w kraju jak i za granicą.

Zespół tworzony przez uczniów szkół średnich, studentów i młodzież pracującą, w pięknych strojach regionalnych i szlacheckich prezentuje tańce, pieśni i obrzędy regionu sieradzkiego, łowickiego i lubelskiego oraz tańce narodowe: krakowiaka ,poloneza, mazura.

Starostwo tłumacząc się brakiem funduszy na utrzymanie zespołu, chce pozbyć się problemu i oddać go pod opiekę miasta. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi tu bardziej o ucięcie spekulacji na temat niefortunnego wypadu starosty wraz z małżonką i zespołem "Sieradzanie" na Sycylię, który spowodował istne trzęsienie ziemi w Sieradzu, niż o fundusze.

Prezydent Sieradza Jacek Walczak jednak nie chce by zespół przestał istnieć. Wciąż trwają rozmowy mające doprowadzić do przejęcia zespołu. Władze miasta stawią jednak twarde warunki. Chcą, między innymi, żeby zespół promował bardziej miasto Sieradz. Domagają się także profesjonalnego poszerzenia repertuaru - także o taniec nowoczesny. Choć warunki nie są wygórowane, to nie wszyscy członkowie zespołu są zadowoleni z tych nowych rozwiązań.

Ostatnie spotkanie prezydenta z członkami zespołu nie przyniosło, żadnych konstruktywnych rozwiązań i wygląda na to, że „Sieradzanie” mogą podzielić los Powiatowego Ośrodka Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.