Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11219 miejsce

Oskar Żawrocki. „Zwinny Tur” z lilijką w życiorysie

W 1936 r. do pracy w Komisariacie Generalnym RP w Wolnym Mieście Gdańsku został skierowany Oskar Żawrocki. Powierzono mu funkcję koordynowania wychowania fizycznego i wojskowego w polskich placówkach oświatowych.

Hm. Oskar Żawrocki / Fot. Ze zbiorów autoraBył rok 1936, gdy do Sopotu sprowadziła się rodzina Żawrockich. Przyjechali do Wolnego Miasta Gdańska, gdyż mgr Oskar Żawrocki został skierowany do pracy w Komisariacie Generalnym RP w Gdańsku. W tej placówce dyplomatycznej pełnił funkcję związaną z koordynowaniem wychowania fizycznego i wojskowego w polskich placówkach oświatowych na terenie Wolnego Miasta. Jednocześnie społecznie pełnił funkcję zastępcy komendanta Chorągwi Harcerzy w W.M. Gdańsku. Jego żona Jadwiga w ostatnich latach przedwojennych była komendantką Chorągwi Harcerek na terenie Gdańska. Oskar Żawrocki polubił to miasto i mieszkał w nim, z wyłączeniem okresu wojny, aż do 1988 r., do chwili śmierci.

Oskar Żawrocki urodził się daleko od morza, w Oradówce koło Humania na Ukrainie. Było to w pierwszym roku XX wieku. To tam zafascynował się ruchem skautowym. W 1917 r. wstąpił do miejscowej 1. Drużyny Skautów im. Tadeusza Kościuszki. Szybko poznawał tajniki harcowania, został zastępowym, a następnie przybocznym i drużynowym. Jego podwładnym i przyjacielem był Aleksander Kamiński, ten od „Kamieni na szaniec” i twórca metodyki zuchowej.

W 1920 r., podczas wojny polsko-sowieckiej, władze harcerskie wydały tajny rozkaz rozwinięcia na zapleczu frontu służb wywiadowczych, a następnie wobec zbliżającego się frontu mobilizacji szeregów harcerskich. W ten sposób do armii trafiło 9 tysięcy harcerzy w wieku powyżej 17 lat oraz 15 tysięcy do służb pomocniczych. Także Oskar Żawrocki zorganizował harcerski pluton i poprowadził go na front. Wtedy sprawdził się duch i miłość do Ojczyzny młodego Żawrockiego. Już w tym czasie przylgnął do niego pseudonim „Zwinny Tur”. Wojna przyniosła mu pierwsze wysokie odznaczenie - Medal Niepodległości.
Po wojnie, do 1928 r., Żawrocki mieszkał, pracował i działał w Pruszkowie. Został komendantem hufca, w 1923 r. otrzymał nominację na harcmistrza. Dał się poznać jako dobry organizator, przygotowujący imprezy wręcz z pedanterią. Od tego czasu władze harcerskie powierzały mu różne wysokie funkcje z okazji krajowych i międzynarodowych zlotów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.