Facebook Google+ Twitter

Oslo najdroższym miastem świata!

Wedle opublikowanego przez szwajcarski bank UBS raportu "Prices and Earnings" (pol. "Ceny i zarobki"), najdroższymi miastami na świecie są Oslo, Zurych i Tokio. Raport porównywał ceny 122 produktów i usług w 72 miastach w 58 krajach.

Oslo. / Fot. leylopUff! Warszawa znalazła się dopiero na 57. miejscu z wartością 53,7 punkta (Nowy Jork = 100). Tańsze od stolicy Polski okazały się jednak m.in. Kijów, Wilno i Bukareszt; nieco droższe Budapeszt, Ryga i Praga.

W dziesiątce miast o najwyższych płacach zachodzą niewielkie tylko przetasowania. Na czele jest Zurych przed Genewą, Kopenhagą, Oslo i Luksemburgiem. Warszawa plasuje się tu na 51. miejscu z wynikiem 23,8 (Nowy Jork na 6. miejscu = 100) tuż za Pragą i Rygą.

Mieszkańcy Zurychu są również szczęśliwcami, gdyż ich wynagrodzenia mają najwyższą siłę nabywczą. Mogą kupić iPhone'a już po 22 godzinach pracy, a na BigMaca pracują 13 minut (w Tokio tylko 9, a w Warszawie 36). Kolejne miejsca zajęły Sydney, Luksemburg, Genewa i... Nikozja.

Najtańsze miasta niemal pokrywają się też z najniższymi płacami i możliwościami siły nabywczej. Są to Delhi, Bombaj, Manila i Dżakarta. Zgromadzone dane zostały sprowadzone do jednej, wspólnej waluty.

Najdroższe miasta na świecie 2012 wg raportu banku UBS:
1. Oslo
2. Zurych
3. Tokio
4, Genewa
5. Kopenhaga
6. Nowy Jork
7. Luksemburg
8. Sztokholm
9. Caracas
10. Londyn

Za: ubs.com, cnngo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

... nigdy bym nie pomyślał, że to właśnie Oslo jest najdroższą metropolią świata. Duży wpływ na ten stan ma zdecydowanie import żywności

Komentarz został ukrytyrozwiń
X1
  • X1
  • 02.10.2012 06:42

Warszawiacy w tym rankingu mają znacznie niższe płace (siła nabywcza) niż mieszkańcy Moskwy. Oj staczamy się po równi pochyłej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.