Facebook Google+ Twitter

Ósma rocznica śmierci ks. Józefa Tischnera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-28 07:27

Dziś mija ósma rocznica śmierci księdza Józefa Tischnera, jednego z najwybitniejszych i najbardziej twórczych współczesnych myślicieli polskich.

Filozof, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładał także filozofię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był założycielem oraz prezesem Instytutu Nauki o Człowieku w Wiedniu.

Ksiądz Tischner zajmował się głównie filozofią człowieka i teorią wartości. Interesowały go relacje między człowiekiem a Bogiem i kontakty międzyludzkie. Mówił, że "podstawowym obowiązkiem filozofii jest wrażliwość na konkretny dramat człowieka." Książki księdza Tishnera spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem. Kilka z nich stało się bestsellerami, między innymi "Świat ludzkiej nadziei", "Polski kształt dialogu", "Etyka Solidarności", "Myślenie według wartości", "Polska jest ojczyzną", "Polski młyn". Publikacja "Tischner czyta Katechizm" z 1996 roku stała się największym sukcesem książki religijnej ostatnich lat.

Ksiądz Tischner był laureatem wielu wyróżnień, między innymi Nagrody Fundacji Jurzykowskiego i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 1999 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Zmarł 28 czerwca 2000 roku. Został pochowany na cmentarzu w Łopusznej, koło Nowego Targu, gdzie spędził dzieciństwo.

Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu w rodzinie nauczycielskiej. Dzieciństwo i młodość spędził na Podhalu. Wstąpił do Krakowskiego Seminarium. Ukończył studia na wydziale teologii i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1963 roku uzyskał doktorat z filozofii pod kierunkiem Romana Ingardena. Habilitację otrzymał w 1974 roku na podstawie książki "Studia z teorii świadomości". Głęboko zaangażowany w sprawy naszego kraju uczestniczył w pierwszym zjeździe "Solidarności" w gdańskiej Olivii, gdzie odprawiał msze święte i głosił homilie. Przywiązany do ziemi rodzinnej, uwielbiany przez górali był kapelanem Związku Podhalan. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Ksiądz Tischner był jednym z najbardziej popularnych polskich eseistów katolickich. Jako stały publicysta "Tygodnika Powszechnego" i "Gazety Wyborczej", podejmował bardzo głęboką, a zarazem prowokującą dyskusję o sytuacji Kościoła w Polsce. Kazania księdza Tischnera gromadziły tłumy. Były żywe, wartkie i często dowcipne. Bóg w jego rozumieniu był zawsze bliski człowiekowi, wyrozumiały i obdarzony poczuciem humoru. Ksiądz Tischner zmarł 28 czerwca 2000 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.