Facebook Google+ Twitter

Ósme urodziny Google

Czy w tym roku logo zostanie przyozdobione kawałkami tortu? A może świeczkami? Jak powstawał gigantyczny ośmiolatek, jaka jest historia projektu badawczego, który stał się największą światową wyszukiwarką?

Google jest najczęściej używaną wyszukiwarką wśród użytkowników internetu - w Polsce korzysta z niego 79.59 proc. szukających, za granicą 78.78 proc. Dziś Google września obchodzi swoje ósme urodziny.

Krótka historia dwóch geniuszy

Osiem lat wystarczyło dwóm genialnym studentom by stworzyć medialnego giganta. Twórcami wyszukiwarki Google są dwaj studenci Uniwersytetu Stanforda – Larry Page (jego rodzice są wykładowcami matematyki) oraz Sergey Brin (ojciec jest profesorem statystyki, matka pracuje w NASA). 15 września 1997 roku w sieci pojawiła się komercyjna domena www.google.com (powstawała początkowo na serwerze uniwersyteckim). Była to wyszukiwarka, w której zasadą było: preferujemy te witryny, do których jest najwięcej odwołań z innych internetowych portali. 7 września 1998 r. uznaje się za oficjalną datę powstania firmy Google Incorporation. Datę 27 września 1998 roku uważa się za oficjalną datę startu wyszukiwarki. Obecnie 33-letni Larry Page zajmuje 27. miejsce na liście najbogatszych Ziemian magazynu Forbes. Jego majątek szacowany jest na 12,7 mld. dolarów. Rok młodszy kolega i wspólnik - Sergey Brin zajmuje miejsce 26.; ma 12,9 mld. dolarów.

Google w słownikach

Nazwa wyszukiwarki pochodzi od słowa googol, które wyraża liczbę 1 i sto zer. Obecnie Google staje się nieomal synonimem wyszukiwarki w ogólnym pojęciu, a czasownik “google” zaistniał już w najpoważniejszych słownikach tj.: Oxford English Dictionary czy Merriam Webster's Collegiate Dictionary. Czasownik "to google" oznacza szukać informacji w sieci wykorzystując do tego wyszukiwarkę Google . Serwis WordSpy podaje też inne znaczenie - sprawdzić informacje i historię kandydata na sympatię. W języku polskim “goglujemy”, chcemy często “zgoglować” osobę lub pojęcie.
Zrzut ekranowyPoczątki

Na początku Google zatrudniało czterech pracowników, którzy zajmowali się między innymi usprawnieniami systemu wyszukiwania. Dziennie strona otrzymywała mniej niż 10 tys. zapytań, obecnie musi sobie wyszukiwarka radzić z ponad 200 mln zapytań. Żeby lepiej uzmysłowić sobie, jak szybki był jej rozwój, trzeba spojrzeć na Google w liczbach. 132 miliony internautów w całej Europie przegląda za pośrednictwem Google 30 miliardów stron miesięcznie. Główne europejskie siedziby Google mieszczą się w Warszawie, Dublinie i Amsterdamie. Planuje się zatrudnienie w najbliższym czasie kolejnych 600 osób. Firma zatem stale się rozwija oraz poszerza zakres swoich usług.

Inwestorzy

Kto by pomyślał, że firma, która miała swoją siedzibę w garażu, w kalifornijskiej miejscowości Menlo Park, wyrośnie w krótkim czasie na takiego giganta. Pierwszą osobą, która zaufała studentom był Andy Bechtolsheim (współzałożyciel Sun Microsystems) i dał studentom najpierw 100 tysięcy dolarów, a potem okrągły milion. Kolejną siedzibą firmy było biuro przy 165 University Avenue w Palo Alto (kolejnymi inwestorami byli Kleiner Perking Caufield&Payers oraz Sequoia Capital). Ostatecznie Google zatrzymało się w biurowcu w Mountain View (później nazwanym Googleplexem) i jest tam po dziś dzień.

Google dziś

Google spośród wszystkich wyszukiwarek wyróżnia się prosta formą oraz brakiem krzykliwych reklam, utrudniających surfowanie w sieci. A jednak to właśnie 99% z 6.1 mld dolarów przychodów stanowią wpływy z reklamy. Jak to możliwe? Otóż w 2000 roku do wyszukiwarki dołącza reklama kontekstowa. Jej idea polega na powiązaniu ogłoszeń (odnośników do odpowiednich stron) z wyszukiwanymi słowami kluczowymi. Zachowano przy tym przejrzysty wygląd stron www. Tak więc kiedy konkurencyjne firmy z branży IT czerpią zyski ze sprzedaży licencji na swoje produkty, Google daje wszystko za darmo – wszystko prócz reklamy. Niektórzy uważają, że w Google panuje teraz bałagan, że tak na prawdę nawet szefowie tej firmy nie wiedzą kto i czym się zajmuje, za co odpowiada. Google w opiniach niektórych osób cierpi także na typową chorobę wielkich koncernów, ma mnóstwo rozgrzebanych projektów, a kolejne uruchamia, zanim zdąży dokończyć wcześniejsze.

Prioryteowym celem wyszukiwarki było zawsze skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich w internecie. Do głównych technologii Google należy Page Rank (matematyczny algorytm stworzony przez twórców oprogramowania Google, na podstawie którego obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania) oraz Googlebot (robot internetowy, który indeksuje strony internetowe, przeszukuje codziennie internet w poszukiwaniu nowych linków i sprawdzaniu aktualizacji obecnych stron). Google wypracowało sobie cały szereg nowych usług tj.: Blogger, Froogle, Gmail, Google Adwords/Adsense, Google Alerts, Google Analytics, Google Answers, Google Video, Google Wireless, Orkut itp.

Google w Polsce

Google w tym roku uruchomiło swoje polskie przedstawicielstwo, którego szefem jest Artur Waliszewski. Biuro stawia sobie za główny cel ułatwienie dostępu do usług, w tym spolszczenie większości internetowych serwisów wyszukiwarki. Szefowie Google Polska liczą też, że uda im się pozyskać dużych klientów. Według danych rankingu witryn wg. zasięgu miesięcznego, wyszukiwarka Google jest w Polsce na pierwszym miejscu, używa jej ok 10 milionów użytkowników internetu, na drugim miejscu jest onet.pl a na trzecim Wirtualna Polska. A wracając do urodzin Google - życzę wszystkiego najlepszego, wielu nowych użytkowników oraz ciekawych zapytań:)

(Źródła: www.winter.pl; www.gcity.pl; www.wikipedia.pl; www.ranking.pl; artykuł o wyszukiwarce Google zamieszczony w Manager Magazin nr 8/2006)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na stronie http://di24.pl/14783,Kalendarz_Google_juz_po_polsku.html napisano:
"Internetowy kalendarz od Google jest już dostępny w polskiej wersji językowej.

Kalendarz Google pozwala nie tylko na organizowanie czasu, ale także na udostępnianie informacji o wydarzeniach znajomym i na stworzenie kalendarzy grupowych.

Użytkownik może także wyszukiwać w internecie interesujące wydarzenia i nakładać na widok swojego kalendarza inne kalendarze publiczne, które zawierają np. terminy świąt.

Możliwe jest otrzymywanie powiadomień e-mail i SMS przypominających o wydarzeniu. Aplikacja obsługuje standardy iCal oraz XML co daje możliwość eksportowania danych kalendarza do innych programów.

Korzystanie z usługi wymaga posiadania konta w systemie Google. W pełni wspierane przez kalendarz przeglądarki to: Microsoft IE 6.0, Mozilla Firefox 1.0.7, oraz Safari 2.0.3. Konieczne jest włączenie we wszystkich przeglądarkach obsługi JavaScript i plików cookie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio przybył nam w GOOGLE użyteczny gadżet - kalendarz http://www.google.com/calendar/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.