Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9525 miejsce

Ósmy cud świata, czyli Chińska Armia Terakotowa

Już tylko miesiąc dzieli nas od zakończenia wystawy Chińskiej Armii Terakotowej. Figury można podziwiać w warszawskim Blue City do 28 stycznia 2007 roku.

Fot. Maciej LubieńskiArmia Terakotowa – tak nazywanych jest ponad siedem tysięcy żołnierzy wraz z końmi, odnalezionych przez trzech chińskich chłopów w 1974 roku, w pobliżu miasta Xi’an. W 1987 roku zespół grobowców został uznany przez UNESCO jako ósmy cud świata.

Figury są naturalnej wielkości, wykonane z wypalonej gliny. Każda z postaci ma indywidualne rysy twarzy i zdecydowanie różni się od innych. Postaci są bardzo starannie wykonane, czego dowodem jest prawidłowa budowa ciała i niemal widoczne napięcie mięśni. Ich włosy są wysoko upięte w kok. Niektóre figury umiejscowiono na wozach z końmi, inne trzymają w ręku oszczepy bądź klęczą z wyciągniętym mieczem. Warto zauważyć różnicę w barwach. Niektóre rzeźby są bardziej nasycone kolorem. Niestety, w momencie, gdy Armia “ujrzała” światło dzienne, kolory figur stopniowo zaczęły blaknąć.Fot. Maciej Lubieński

Chińczycy wierzyli, że gliniani żołnierze pochowani wraz z królem, będą służyć w życiu pozagrobowym. W czasach dynastii Shang, czyli do 1046 roku przed naszą erą, panował bardzo krwawy rytuał, polegający na chowaniu wraz ze zmarłym członków jego rodziny. Oprócz tego mordowano również dworzan i niewolników. Zwyczaj ten przerwano dopiero w 221 roku p.n.e. Wówczas, zamiast zabijać ludzi, zaczęto tworzyć figury grobowe. Według legendy, cesarz leżał w trumnie w kształcie smoka, spoczywając na złotym łożu.

Fot. Maciej LubieńskiW pełni odrestaurowaną Armię Terakotową można oglądać w Muzeum w Xian, natomiast w Polsce znajduje się replika jej niewielkiej części. Dodatkową atrakcją są filmy dokumentalne wyświetlane podczas zwiedzania. Pokazują wydarzenia związane z okresem panowania cesarza Qin Shi Huang Di. Oprócz rzeźby warto zwrócić uwagę na fotografie zawieszone na ścianach, których autorem jest Bartłomiej Magierowski. Zdjęcia ukazują piękno chińskiej przyrody i starodawnych miejsc, w kontraście z nowoczesnością i wielkimi metropoliami. Fundatorem wystawy jest Polsko-Chińska Izba Gospodarcza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ludwik i Natalia
  • ludwik i Natalia
  • 24.01.2011 14:13

super dzieki za informacie ! ! ! Interesuja mnie starozytne rzezby i stare rzeczy ! dzienki po raz 2 ! Ludwik i Natalia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek
  • Tomek
  • 18.12.2010 20:38

"natomiast w Polsce znajduje się replika jej niewielkiej części." Super można obejrzeć replikę. I pewnie jeszcze za to skasują jakąś kasę. Poprostu żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz
  • Grzegorz
  • 09.09.2010 14:42

ogladałem ją nad mozem 3 lata pozniej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam więcej fajnych zdjęć Terakotowej Armii na http://www.990px.pl/index.php/2009/08/28/terakotowa-armia-cesarza-qin-shi-huang/

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdecydowany + za tę informację:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie mieszkam w Warszawie. Ale chyba sie tam przejadę... Dzięki za tekścik. plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.