Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2809 miejsce

Ośmy cud świata – skalne kościoły w Lalibeli

W Etiopii, która chrześcijaństwo przyjęła w IV wieku, Lalibela jest miejscem, do którego od 800 lat przybywają pielgrzymi, wierni Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Lalibela dla Etiopczyków ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla Polaków.

Biete Gijorgis (Kościół Świetego Jerzego). Najbardziej rozpoznawalny kościół patrona Etiopii. Wykuty na planie symetrycznego, greckiego krzyża. Ma ok 12 m wysokości. Zobaczyć go można dopiero wtedy, kiedy podejdziemy praktycznie na "wyciągnięcie ręki" / Fot. Teresa StachowiczW Lalibeli, wiosce położonej w górzystym regionie pn. Etiopii (2600 m n.p.m.) Biete Gijorgis. Legenda mówi, że kiedy Lalibela wybudował wszystkie kościoły we śnie pojawił się św. Jerzy, który żalił się, że żaden z kościołów nie jest poświęcony jemu. Cesarz przeprosił go i obiecał, że wybuduje dla Niego najpiękniejszą świątynię. / Fot. Teresa Stachowiczznajduje się jedenaście monolitycznych kościołów wykutych w wulkanicznej skale tufowej. W XII wieku miejsce to nosiło nazwę Roha i było kwitnącą i tętniącą życiem, gęsto zaludnioną stolicą średniowiecznej dynastii Zagwe. Pod koniec XII wieku nazwa została zmieniona na Lalibela, na cześć wielkiego władcy, który zbudował tu niezwykłe kościoły. Z powstaniem kościołów wiąże się legenda. Otóż, kiedy Lalibela urodził się, to wokół jego kołyski pojawił się rój pszczół, co matka uznała za znak boży. Oznaczać to miało, że to Lalibeli a nie starszemu bratu przypadnie w udziale tron. Z faktem tym starszy brat nie mógł się pogodzić i kiedy Lalibela podrósł podał mu truciznę. Lalibela zasnął na trzy dni i podczas snu anioły zabrały go do nieba przed oblicze Boga. Wówczas to otrzymał zadanie wybudowania świątyń ku bożej chwale. Kościoły miały być wybudowane na podobieństwo tych, które na podniebnej przejażdżce zobaczył.

Biete Gijorgis. Wchodząc do kościołów zawsze zdejmujemy obuwie. Za drobną opłatą buty nasze będą pilnowane. / Fot. Teresa StachowiczLalibela po przebudzeniu postanowił dokonać tego dzieła. Z Jerozolimy i AleksandriiPątnik przed świątynią Biete Medhanie Alem (Kościół Zbawiciela Świata) / Fot. Teresa Stachowicz sprowadził najlepszych budowniczych i artystów. Kościoły przez 21 lat budowało ok. 40 tys. robotników. W nocy budowniczym pomagały anioły, które wykonywały podwójną pracę. Przebywając w tym miejscu, patrząc na to niezwykłe dzieło dajemy wiarę temu. Miejsce to jest magiczne. Każdy kościół jest inny. Są kościoły całkowicie oddzielone od skały, do których zalicza się kościół Biete Gijorgis, takie, których tylko część ścian oddzielono od litej skały oraz budowle znajdujące się całkowicie w skale. Usytuowane są w dwóch grupach, natomiast kościół Biete Gijorgis (św. Jerzego) jest nieco od nich oddalony. Kościoły połączone są ze sobą wieloma tunelami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Dla przybyszów, to miejsce, położone u stóp góry Abuna Yosef jest praktycznie niewidoczne. Dopiero bliskie podejście do skalnych świątyń, prawie na wyciągnięcie ręki pozwala je dostrzec i ocenić ich niezwykłość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Janina
  • Janina
  • 10.03.2012 17:08

Cieszę się, że trafiłam na Pani galerie. Piękne zdjęcia i dużo ciekawych informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alicja P.
  • Alicja P.
  • 27.05.2011 11:28

Niezwykłe, zadziwiające miejsce. Dziękuję Autorce za możliwość wirtualnego zwiedzenia tego miejsca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.02.2011 10:36

Dzięki autorce mam kolejną wspaniałą podróż bez ruszania się z domu, może by tak, jako uzupełnienie artykułu wstawić galerię zdjęć? Za sam artykuł 5* bez mrugnięcia okiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarze świetnie napisane a całość na dwie piątki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia J.
  • Basia J.
  • 19.01.2011 16:56

Wydaje mi się, że najmocniejszą stroną tego materiału jest pasja i uwalniające się emocje, które są dowodem na to, że ta wyprawa zostawiła w Pani wnętrzu trwały ślad... Teraz należy to tylko rozwijać i mnożyć... I za to serdecznie dziękuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.01.2011 19:46

Z wielką przyjemnością przeczytałam artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile dobrze pamietam pewien program w TV może to być jedno z miejsc ukrycia tzw. św. Graala...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za konstruktywną krytykę. Ze wszech miar jest zasadna :) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@el
Czy uważasz, że wysiłek ludzi budujących był daremny? Że nie czynili tego w imię czegoś więcej niż miska strawy? Czy istnienie takich budowli przeszkadza w czynieniu dobra? To nie szary człowiek jest istotą złą? To jest ponad nim. Niestety.
Patrz na krzywą Gausa: tego nie zmienimy. To prawda absolutna.
Tylko poziom rozwoju cywilizacyjnego byłby w tej krzywej istotny.
Budowle wspaniałe tak jak wspaniała była tworząca je kultura. To dzięki niej niektórzy mogli dojść do takich wniosków jak : @el :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny i ciekawy tekst. Może się czepiam, ale mnie razi kilka niedoróbek czysto technicznych. Żeby nie było - wydaje mi się, że to konstruktywna krytyka :)

"Każdy KOŚCIÓŁ jest inny. Są KOŚCIOŁY całkowicie oddzielone od skały, do których zalicza się KOŚCIÓŁ Biete Gijorgis, takie, których tylko część ścian oddzielono od litej skały oraz budowle znajdujące się całkowicie w skale. Usytuowane są w dwóch grupach, natomiast KOŚCIÓŁ Biete Gijorgis (św. Jerzego) jest nieco od nich oddalony. KOŚCIOŁY połączone są ze sobą wieloma tunelami wewnętrznymi i zewnętrznymi."

5 razy powtórzone słowo "kościół" rzuca się w oczy, szczególnie w pierwszym zdaniu (rekordzista - aż trzykrotnie).

"Otóż, kiedy LALIBELA urodził się, to wokół jego kołyski pojawił się rój pszczół, co matka uznała za znak boży. Oznaczać to miało, że to LALIBELI a nie starszemu bratu przypadnie w udziale tron. Z faktem tym starszy brat nie mógł się pogodzić i kiedy LALIBELA podrósł podał mu truciznę. LALIBELA zasnął na trzy dni i podczas snu anioły zabrały go do nieba przed oblicze Boga."

Wtedy, kiedy to możliwe, dobrze by było zastąpić Lalibelę synonimem do słowa "władca".

"Widzimy tam obok symboli chrześcijańskich: łacińskich, maltańskich czy greckich krzyży również indyjskie symbole słońca czy gwiazdę Dawida. " Interpunkcja. Ja obstawiałabym: "Widzimy tam, obok symboli chrześcijańskich - łącińskich, maltańskich czy greckich krzyży - również indyjskie (...)"

Tyle ode mnie - wrażliwca na powtórzenia. Czekam na następne teksty. Mam nadzieję, że się nie gniewasz. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.