Facebook Google+ Twitter

Osoby niepełnosprawne na studiach

Uczniowie klas maturalnych pewnie zastanawiają się jaki kierunek studiów wybrać, albo czy w ogóle iść na studia. To ważna decyzja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć.

Niebawem koniec semestru. To ważny czas dla maturzystów, również dla tych z niepełnosprawnością. Zapewne zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Jednocześnie są świadomi, że nie we wszystkich zawodach mogą pracować. Zachętą dla nich może być pomoc, która oferowana jest m.in. przez uczelnie. Na pewno warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i poznać formy wsparcia, z których mogą skorzystać przyszli studenci (tutaj można znaleźć więcej informacji http://www.nauka.gov.pl/wsparcie-niepelnosprawnych-studentow-i-doktorantow/). Studenci mogą również zgłosić do specjalistów, którzy są oddelegowani do spraw osób niepełnosprawnych, jak i do biur, które również działają na uczelniach.


Uczelnie udzielają pomocy studentom niepełnosprawnym w postaci przyznania im stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych. Wysokość tego stypendium zależy od uczelni. Jednak nie jest to jedyna forma wsparcia, z której mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Należy dodać, że mogą ubiegać się o środki w ramach programu „Aktywny samorząd”, którego realizatorami są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie PFRON, ponieważ to właśnie ta jednostka przekazuje środki realizatorom programu, czyli wspomnianym PCPRom lub MOPSom. Kolejną formą pomocy są również kredyty studenckie, o czym również informuje na swojej stronie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (http://www.nauka.gov.pl/kredyty-studenckie/). Obecnie na polskich uczelniach studenci niepełnosprawni stanowią 2% wszystkich studentów.

Ukończenie studiów nie zawsze daje satysfakcję, szczególnie, gdy trafia się na rynek pracy i zaczynają się kłopoty ze znalezieniem stałego zatrudnienia. Kolejnym problem absolwentów niepełnosprawnych jest często praca poniżej swoich kwalifikacji. Mimo zaangażowania mają problemem ze znalezieniem pracy. Pracodawcy często obawiają się zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Jest jednak szansa na poprawę tej sytuacji. W 2017 roku pracodawcy i absolwenci niepełnosprawni będą mogli skorzystać z programów pilotażowych prowadzonych przez PFRON, których celem jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy (tutaj więcej na ten temat http://diru.pl/nowe-programy-dla-osob-niepelnosprawnych/). Właśnie wspólna praca, szczególnie możliwość jej podjęcia na otwartym rynku pracy jest tym czynnikiem, który przełamuje stereotypy i uprzedzenia. Pracodawcy mogą zyskać lojalnego i wartościowego pracownika, a osoba niepełnosprawna pracę, w której będzie mogła się rozwijać.

Wybór kierunku studiów jest trudną decyzją, a obecnie skończenie studiów nie gwarantuje zdobycia pracy. Bez względu na to, jaka będzie decyzja, czy kontynuować naukę, czy nie, należy pamiętać, aby być otwartym na zdobywanie wiedzy, poszerzanie umiejętności i rozwój.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.