Facebook Google+ Twitter

Ośrodki WORD przeżywają oblężenie. Od stycznia nowy egzamin

Kandydaci na kierowców szturmują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, bo w styczniu zmieni się egzamin teoretyczny. W wielu z nich nie ma już wolnych miejsc.

- Odnotowujemy znacznie większy ruch. W czwartek i piątek zarejestrowaliśmy na egzamin teoretyczny o ok. 25 proc. więcej osób, niż to zwykle bywa - mówi Zbigniew Stachyra, kierownik wydziału egzaminowania lubelskiego WORD.

Wszystko za sprawą przepisów o nowych zasadach zdawania tego egzaminu, które w życie wejść mają 19 stycznia. Wielu przyszłych kierowców za wszelką cenę chce zdążyć ze zdaniem egzaminu jeszcze na starych zasadach, tworzą się więc kolejki.

Bardzo tłoczno zrobiło się na przykład we Wrocławiu. Tamtejszy ośrodek przeżywa istne oblężenie. Jak przyznał jego dyrektor portalowi TVN24, liczba zapisów wzrosła o 50 proc., a na ten rok brak już wolnych miejsc.

Trochę spokojniej jest w Lublinie. Zbigniew Stachyra zapewnia: - Pomimo większego ruchu, na tę chwilę wszyscy, którzy będą chcieli zdawać egzamin teoretyczny w tym roku, będą mogli to zrobić.

Nowy egzamin teoretyczny zakłada wymianę całego zestawu pytań na znacznie większą, niedostępną wcześniej do wglądu, pulę. Ma to w teorii wyeliminować tych, którzy przyszli na egzamin, ucząc się na pamięć odpowiedzi i poprawić tym samym znajomość przepisów. - Teraz niektórym kursantom potrzeba 3-4 minuty, żeby rozwiązać test. To samo mówi za siebie - tłumaczy Stachyra.

Wg jego informacji, w tej chwili w puli znajduje się ok. 1000 pytań. Docelowo ma ich być 3 tysiące. Jak zapewnił, test nie będzie jednak trudniejszy, nie ma więc powodów do pośpiechu. - Pytań będzie więcej, ale będą jednokrotnego wyboru, będą po prostu łatwiejsze - uspokaja Stachyra.

 / Fot. CLITakie zapewnienia nie przekonują jednak wielu kandydatów na kierowców, o czym najlepiej świadczą statystyki. Jak twierdzi Maciej, któremu niedawno udało się zdać egzamin, jeszcze na starych zasadach: - Pytania nie zostaną wcześniej ujawnione, więc ludzie nie będą mogli dokładnie się przygotować. Teraz musiałem po prostu nauczyć się małej puli na pamięć. W nowym roku będzie dużo trudniej; po pierwsze dlatego, że nie będziemy znać pytań; po drugie - będzie ich więcej; a po trzecie - będą wśród nich pytania filmowe.

Zmiany w egzaminie zakładają także podział na wiedzę postawową (20 pytań) i specjalistyczną (12 pytań) oraz nowy system liczenia punktów. Za poprawną odpowiedź będzie można otrzymać 1, 2 lub 3 punkty. Do zdania potrzebne będzie 68 punktów na 74 możliwe, a egzamin potrwa 25 minut. Do zadań, na które udzieliło się już odpowiedzi, nie będzie można wracać.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kabinuja, ale problem w tym jak szkola, przyszłych kierowców ,? a kultury każdy uczy sie, sam , co innego rozumieć a co innego jeździć z kultura, to trzeba mieć w sobie ? wiedza to nie wszystko trzeba być ok.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdałem w tym roku egzamin na kat. B za pierwszym podejściem, ale jak widzę co się teraz wyrabia, to stwierdzam jednoznacznie to jest chore!!! Te egzaminy nie są po to, aby sprawdzić wiedzę i umiejętności egzaminowanych, a po to, aby ich uwalić!!! Nie sobie sami zdają ci którzy to wymyślają!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz większe wymagania dla nowych kierowców. Co rok zmiany !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.