Facebook Google+ Twitter

Ostateczna zdrada

Z kawalerii krok w jedną stronę - do rzeźni. Możemy uratować życie Siwulki.

Suplement do artykułu "...tym gorzej dla prawa.” Odsłona czwarta. Transporty śmierci.

Konie od najdawniejszych czasów towarzyszyły i służyły ludziom ciężko pracując całe życie. Cierpiały i ginęły w nie swoich wojnach. Stanowiły integralną część historii ludzkości.

W historii Polski zawsze cieszyły się szczególnymi względami. Na wsi konie postrzegano jako ciężko pracujących pomocników rolników. Związek pomiędzy koniem, a żołnierzem nosił znamiona wyjątkowości – zgodnie z tradycją koń był zawsze obecny na pogrzebie poległego jeźdźca. Jak doszło do tego, że głęboki szacunek dla koni przerodził się w ich uprzedmiotowienie? Co może być usprawiedliwieniem dla takiej bezduszności, jak chociażby ta opisana poniżej?

" Z kawalerii krok do rzeźni - Siwulka

Ta potężna siwa klacz o łabędziej szyi jeszcze kilka tygodni temu dumnym krokiem przemierzała miasto w szwadronie kawalerii. Nagle, z dnia na dzień, straciła swoje miejsce w zastępie.
Z czystego, pięknego boksu trafiła do piekła – stajni handlarza. Teraz stoi uwiązana na łańcuchu wraz z dziesiątkami innych koni, stłoczonymi na niewielkiej przestrzeni, bez ściółki, we własnych odchodach. Kiedyś wyjątkowa i zapierająca dech w piersi swoim dostojeństwem - dziś anonimowa, jak jej bracia i siostry cisnące się pomiędzy drewnianymi belkami.

Kiedy konie kawaleryjskie stawały w równym szeregu - Siwulka zawsze wykonywała krok w tył. To przesądziło o jej losie. Zastąpiono ją innym, lepiej wyszkolonym koniem. I tak trafiła do handlarza zwierzętami rzeźnymi jako klacz bezużyteczna w kawalerii.

Z tego miejsca Siwulka może wykonać już tylko jeden krok. I tylko w przód - na rampę ciężarówki, gdzie zostanie załadowana wraz z innymi końmi, kiedy tylko przybierze na wadze. Być może Siwulka zarży zanim odjedzie. Ale jej ciche rżenie zagłuszą wtedy oklaski dla kawalerii, prezentującej dumne konie parę przecznic dalej. I świat się nawet na chwilę nie zatrzyma..

W końcu to tylko zwierzę.

Możemy ocalić Siwulkę przed ubojnią, musimy tylko do 5 lutego zapłacić 2,8 tys. złotych za jej życie.

Kontakt:

Fundacja Centaurus
ul. Mostowa 38/3
87-100 Toruń
tel.518569487, 518569488
tel. stacjonarny: 56 5628565

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.