Facebook Google+ Twitter

Ostatni dzień kampanii wyborczej - o 24 rozpocznie się cisza wyborcza

O północy, w nocy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Ustawa o wyborze prezydenta RP, zabrania na 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania, aż do jego zakończenia, podawania wyników sondaży, prowadzenia kampanii i wszelkich form agitacji na rzecz kandydatów.

 / Fot. Fot. Dawid SobolewskiZgodnie z rozdziałem 11. Ustawy o wyborze Prezydenta RP, cisza wyborcza jest czasem, w którym pod karą grzywny, zakazuje się prowadzona jakichkolwiek działań agitacyjnych. Były szef Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz w wywiadzie, jakiego udzielił w 2009 roku przypomina, że cisza wyborcza dotyczy również internetu.

Naruszeniem prawa będzie więc agitacja na forach dyskusyjnych i pod artykułami w serwisach internetowych, o czym pisał w 2005 roku między innymi, prawnik Piotr Waglowski.

Zapisy ordynacji wyborczej dotyczą również portali społecznościowych takich, jak Facebook, Nasza Klasa, stron prywatnych i oczywiście naszego serwisu. Dlatego przypominamy, że teksty dotyczące wyborów, które wpłyną do moderacji, mogą zostać opublikowane do godziny 24 dnia dzisiejszego. Po tym terminie ich publikacja nie będzie możliwa, aż do zakończenia ciszy wyborczej.

Do momentu zakończenia głosowania można będzie podawać jedynie informacje o frekwencji, udzielać instrukcji, w jaki sposób oddać ważny głos i podawać godziny otwarcia lokali wyborczych. Dozwolone jest także zachęcanie do udziału w wyborach jeżeli nie wskazuje się na konkretnego kandydata, sztab czy partię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.06.2010 22:26

Cisza wyborcza jeszcze nie obowiązuje , tak patrzę , słucham głosów w tej kampanii wyborczej i się zastanawiam jak można było zrezygnować z głosów polskich marynarzy. 1500 osób nie zagłosuje tylko dzięki niefortunnemu zarządzeniu ministra infrastruktury mówiący o tym ze jedynie na statkach pod polską bandera można utworzyć obwody wyborcze , statki zarejestrowane pod tania banderą , mimo że z polska załogą automatycznie zostały skreślone. Tym sposobem zarejestrowano tylko 5 obwodów wyborczych na statkach. 4 to statki obsługujące platformy wiertnicze i JEDEN to statek rybacki .Przy okazji mamy jasny obraz stanu naszej polskiej floty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli będzie Pan to robił w miejscu publicznym ze wskazaniem kandydata, będzie to naruszenie ciszy wyborczej. Ustawa mówi tak:

"Art. 77.

1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów jest zakazane."

Kluczem według Waglowskiego jest "prowadzenie w inny sposób agitacji"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co to znaczy cisza wyborcza.
Jak ze szwagrem na ulicy będę się głośno sprzeczał o wybór mojego czy jego kandydata, to będzie naruszenie ciszy wyborczej.
Jak ksiądz proboszcz z ambony będzie głosił o jedynie słusznym kandydacie, to naruszy ciszę wyborczą.
Cisza wyborcza nijak się ma do nośników elektronicznych, lepiej ją znieść a policja,prokuratorzy, sędziowie będą mieli więcej czasu na prawdziwe przestępstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głosowanie trwa od tej 6 do 20, ale niestety trzeba przyjść tak z pół godziny wcześniej i się siedzi do 2-3 w nocy...
Na szczęście członków komisji jest tylu, że spokojnie da się ich podzielić na 2-3 zmiany (i oczywiście wszyscy muszą być podczas liczenia). Wiem coś o tym, byłem kiedyś w komisji.

A co do ciszy wyborczej, to jak tylko zobaczę człowieka z ulotką, szczególnie kandydata z którym np niezbyt sympatyzuje, to nie zawaham się użyć aparatu:>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż: dura lex sed lex :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwłaszcza, że np. zakaz publikowania sondaży i tak nic nie da bo dziś będziemy mieli ich wysyp, i będą wisieć wysoko pozycjonowane do niedzieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie - skoro ktoś chce w spokoju dokonać wyboru, to i tak to zrobi - nie musi czytać ani oglądać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W USA np. jej nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cisza wyborcza jest niepotrzebna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A potem budzą się zlani potem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.