Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10740 miejsce

Ostatni dzień maja dniem bez papierosa

31 maja obchodzimy dzień bez papierosa. To swoiste święto ustanowione przez Światową Organizacje Zdrowia, pierwotnie obchodzone 7 kwietnia, a następnie przeniesione właśnie na maj, w kalendarzu każdego przeciwnika palenia widnieje już od 1987.

By naświetlić sam problem palenia tytoniu i jego zabójczych skutków, przejdźmy do faktów i suchych statystyk.

Na całym świecie ponad 1,3 mld ludzi sięga po papierosa, aż połowa z nich, która pali nałogowo przez większą część życia, umiera. U nas ponad 10 mln osób wypala rocznie, bagatela, 90 mld sztuk papierosów. Ile z tych osób zapadnie lub już jest chora na raka lub serce? Jest to liczba niestety ciągle się powiększająca i nie powinna napawać nas optymizmem. Należy wspomnieć, że jako naród znajdujemy się w niechlubnej czołówce, otóż 36 proc. ludności naszego kraju pali i, ex aequo z Węgrami, zajmujemy z tego powodu pierwsze miejsce w Europie.

W Polce na początku lat 90. kampania "Papierosy są do dupy" przemówiła do wyobraźni niektórych, jednak dopiero ostatnia nowelizacja ustawy wyłożyła, przynajmniej w zamyśle, kawą na ławę - zakaz palenia w miejscach publicznych i tolerowanie w miejscach do tego wyznaczonych. Pozostaje pytanie: czy jedynie groźba płacenia kar za łamanie zakazu zmotywuje nas do rzucenia lub ograniczenia palenia, czy może będzie to także troska o własne zdrowie?

Czytaj też: 31 maja - dzień bez tytoniu


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.