Facebook Google+ Twitter

Ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI minuta po minucie

10:50 - Papież Benedykt XVI przybywa na spotkanie pożegnalne z kardynałami obecnymi w Rzymie. To ostatnie publiczne, oficjalne wystąpienie papieża w Watykanie...

Sonda

Jak oceniasz pontyfikat Benedykta XVI?

W Watykanie rozpoczęło się sede vacante. / Fot. Print Screen10:50 - Papież Benedykt XVI przybywa na spotkanie pożegnalne z kardynałami obecnymi w Rzymie. To ostatnie publiczne, oficjalne wystąpienie papieża w Watykanie. Sala Klementyńska wypełniona jest dostojnikami Kościoła, są wśród nich zarówno elektorzy, jak i seniorzy z całego świata. Pożegnalne przemówienie wygłasza dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano, który w związku z wiadomością dotyczącą zaplanowanej na dziś abdykacji papieża, w wywiadzie prasowym, którego udzielił 17 lutego, powiedział - "Przeżywamy czarne godziny (ale) Kościół je przezwycięży".

Papież Benedykt XVI zakończył pontyfikat / Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTIPapież Benedykt XVI przemawia do zebranych - "Każdego z Was serdecznie pozdrawiam. Chciałem odwołać się do doświadczeń uczniów z Emaus. Widziałem na pl. św. Piotra, że Kościół jest żywy, budzi się w duszach. Chrystus nadal podąża z nami we wszystkich miejscach naszego przebywania. Będę z Wami blisko modlitwą w najbliższych dniach. Niech Duch Święty oświeci Was przy wyborze nowego papieża", a także zauważa: "Wśród was może być przyszły papież, któremu już dziś obiecuję bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo". Podczas spotkania papież zapewnia także, że będzie modlić się w tych dniach za nich, szczególnie w momencie wyboru jego następcy. Na koniec Benedykt XVI udziela ostatniego jako papież błogosławieństwa. Po części oficjalnej Benedykt XVI osobiście żegna się z każdym kardynałem, przyjmuje życzenia i pożegnalne upominki.

12:30 - Pożegnanie papieża z kardynałami dobiega końca.

16:55 - Benedykt XVI opuszcza Pałac Apostolski i błogosławi współpracowników. Za kilka minut odleci z Watykanu helikopterem. Pożegnanie dokumentuje 19 kamer.

16:57 - Na dziedzińcu watykańskim ustępujący papież żegna się z hierarchami i pracownikami Stolicy Apostolskiej. To bardzo wzruszający moment. Niektórym z zebranych trudno powstrzymać łzy. Rozlegają się brawa. Analogiczna sytuacja ma miejsce na placu świętego Piotra, gdzie kilkaset osób ogląda transmisję na telebimach.

17:02 - Benedykt XVI odjeżdża limuzyną do lądowiska helikoptera w Ogrodach Watykańskich. Po drodze mija dawny budynek klasztorny, w którym zamieszka w maju. Papież wsiada do wojskowego helikoptera Republiki Włoskiej.

17:04 - W Castel Gandolfo przygotowany już jest balkon, z którego Benedykt XVI pozdrowi wiernych.

17:05 - Helikopter startuje. Biją dzwony. Na profilu Benedykta XVI na Twitterze ukazuje się ostatni komunikat: "Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście stawiając Chrystusa w centrum waszego życia mogli zawsze doświadczać radości!".

17:16 - Helikopter z Benedyktem XVI na pokładzie zbliża się do Castel Gandolfo.

17:24 - Helikopter ląduje.

17:25 - Benedykt XVI wysiada. Czeka na niego limuzyna, która przewiezie go do Pałacu.

17:33 - W Castel Gandolfo papieża wita około tysiąca osób. Tak jak i w Watykanie, tak i w Castel Gandolfo, biją dzwony.
Tak wyglądał ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik
17:38 - Benedykt XVI pojawia się na balkonie - "Dziękuję z całego serca" - mówi do zebranych - "Jestem szczęśliwy, że jestem wśród was w otoczeniu piękna stworzenia i waszej sympatii, która bardzo mnie raduje. (...) Nie jestem już papieżem Kościoła katolickiego" - kontynuuje, ale już po chwili dodaje - "Jestem papieżem tylko do godziny 8.00 wieczorem, później już nim nie będę. Jestem po prostu pielgrzymem, który zaczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej Ziemi.".

Benedykt XVI błogosławi zebranych i znika z balkonu. Ponownie biją dzwony. Przemówienie papieża w Castel Gandolfo widoczne jest również na na telebimach w Watykanie.

20:00 - Zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. W Watykanie rozpoczęło się sede vacante, termin, który w Kościele katolickim określa okres, w którym stolica biskupia jest nieobsadzona.

W związku z abdykacją Benedykta XVI zastosowano przepisy i normy wyznaczone przez Jana Pawła II w konstytucji apostolskiej "Universi dominici gregis" z 1996 roku o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego. Polski papież napisał w niej, że normy te odnoszą się do wakatu, do jakiego dojdzie "z jakiegokolwiek powodu lub okoliczności".

Na mocy tej konstytucji w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej Kolegium Kardynałów nie posiada żadnej władzy lub jurysdykcji w sprawach należących do papieża za jego życia, ani w wypełnianiu funkcji wynikających z jego urzędu.

Symbolicznym aktem inauguracji wakatu jest punktualnie o godzinie 20.00 zamknięcie bramy w Castel Gandolfo, gdzie przebywa teraz emerytowany papież. Halabardziści Gwardii Szwajcarskiej zakończyli wartę zarówno tam, jak i przed pokojem Benedykta XVI. Nad jego bezpieczeństwem czuwa od tej pory watykańska żandarmeria. W Watykanie zaś położono pieczęcie w papieskim apartamencie i na windzie prowadzącej do niego w Pałacu Apostolskim.

Dokładnie o godz. 20.00 został symbolicznie zniszczony papieski Pierścień Rybaka. Wykonano na nim specjalne nacięcia.

Wszystkie wpisy zniknęły z papieskiego Twittera. Zmieniono też nazwę na "Sede Vacante".

20:23 - W dawnym apartamencie Benedykta XVI wciąż pali się światło.

20:27 - Jak podaje serwis wp.pl, pierwsze posiedzenie kardynałów rozpocznie się prawdopodobnie w poniedziałek 4 marca. Być może już wtedy zostanie wyznaczona data rozpoczęcia konklawe. Nieoficjalnie najczęściej wymienia się datę 11 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Indeks, inkwizycję, ekskomunikowanie myślących inaczej, popieranie rożnych imperiów, mordowanie innowierców, całe rzesze popalonych na stosie, hamowanie ze wszelkich sił wszelkiego postępu nauki przez wieki, dziwacznych filozofów, wieloletnią akceptację niewolnictwa, hańbiące układy z władzą - hojni są trzeba przyznać....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomoc najbiedniejszym...Caritas Polska, Caritas Europa i Świat. A to już dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy oprócz wątpliwej nadziei (Raju po śmierci) kościół dał coś pożytecznego ludzkości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.