Facebook Google+ Twitter

Ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI minuta po minucie

10:50 - Papież Benedykt XVI przybywa na spotkanie pożegnalne z kardynałami obecnymi w Rzymie. To ostatnie publiczne, oficjalne wystąpienie papieża w Watykanie...

Sonda

Jak oceniasz pontyfikat Benedykta XVI?

W Watykanie rozpoczęło się sede vacante. / Fot. Print Screen10:50 - Papież Benedykt XVI przybywa na spotkanie pożegnalne z kardynałami obecnymi w Rzymie. To ostatnie publiczne, oficjalne wystąpienie papieża w Watykanie. Sala Klementyńska wypełniona jest dostojnikami Kościoła, są wśród nich zarówno elektorzy, jak i seniorzy z całego świata. Pożegnalne przemówienie wygłasza dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano, który w związku z wiadomością dotyczącą zaplanowanej na dziś abdykacji papieża, w wywiadzie prasowym, którego udzielił 17 lutego, powiedział - "Przeżywamy czarne godziny (ale) Kościół je przezwycięży".

Papież Benedykt XVI zakończył pontyfikat / Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTIPapież Benedykt XVI przemawia do zebranych - "Każdego z Was serdecznie pozdrawiam. Chciałem odwołać się do doświadczeń uczniów z Emaus. Widziałem na pl. św. Piotra, że Kościół jest żywy, budzi się w duszach. Chrystus nadal podąża z nami we wszystkich miejscach naszego przebywania. Będę z Wami blisko modlitwą w najbliższych dniach. Niech Duch Święty oświeci Was przy wyborze nowego papieża", a także zauważa: "Wśród was może być przyszły papież, któremu już dziś obiecuję bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo". Podczas spotkania papież zapewnia także, że będzie modlić się w tych dniach za nich, szczególnie w momencie wyboru jego następcy. Na koniec Benedykt XVI udziela ostatniego jako papież błogosławieństwa. Po części oficjalnej Benedykt XVI osobiście żegna się z każdym kardynałem, przyjmuje życzenia i pożegnalne upominki.

12:30 - Pożegnanie papieża z kardynałami dobiega końca.

16:55 - Benedykt XVI opuszcza Pałac Apostolski i błogosławi współpracowników. Za kilka minut odleci z Watykanu helikopterem. Pożegnanie dokumentuje 19 kamer.

16:57 - Na dziedzińcu watykańskim ustępujący papież żegna się z hierarchami i pracownikami Stolicy Apostolskiej. To bardzo wzruszający moment. Niektórym z zebranych trudno powstrzymać łzy. Rozlegają się brawa. Analogiczna sytuacja ma miejsce na placu świętego Piotra, gdzie kilkaset osób ogląda transmisję na telebimach.

17:02 - Benedykt XVI odjeżdża limuzyną do lądowiska helikoptera w Ogrodach Watykańskich. Po drodze mija dawny budynek klasztorny, w którym zamieszka w maju. Papież wsiada do wojskowego helikoptera Republiki Włoskiej.

17:04 - W Castel Gandolfo przygotowany już jest balkon, z którego Benedykt XVI pozdrowi wiernych.

17:05 - Helikopter startuje. Biją dzwony. Na profilu Benedykta XVI na Twitterze ukazuje się ostatni komunikat: "Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście stawiając Chrystusa w centrum waszego życia mogli zawsze doświadczać radości!".

17:16 - Helikopter z Benedyktem XVI na pokładzie zbliża się do Castel Gandolfo.

17:24 - Helikopter ląduje.

17:25 - Benedykt XVI wysiada. Czeka na niego limuzyna, która przewiezie go do Pałacu.

17:33 - W Castel Gandolfo papieża wita około tysiąca osób. Tak jak i w Watykanie, tak i w Castel Gandolfo, biją dzwony.
Tak wyglądał ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik
17:38 - Benedykt XVI pojawia się na balkonie - "Dziękuję z całego serca" - mówi do zebranych - "Jestem szczęśliwy, że jestem wśród was w otoczeniu piękna stworzenia i waszej sympatii, która bardzo mnie raduje. (...) Nie jestem już papieżem Kościoła katolickiego" - kontynuuje, ale już po chwili dodaje - "Jestem papieżem tylko do godziny 8.00 wieczorem, później już nim nie będę. Jestem po prostu pielgrzymem, który zaczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej Ziemi.".

Benedykt XVI błogosławi zebranych i znika z balkonu. Ponownie biją dzwony. Przemówienie papieża w Castel Gandolfo widoczne jest również na na telebimach w Watykanie.

20:00 - Zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. W Watykanie rozpoczęło się sede vacante, termin, który w Kościele katolickim określa okres, w którym stolica biskupia jest nieobsadzona.

W związku z abdykacją Benedykta XVI zastosowano przepisy i normy wyznaczone przez Jana Pawła II w konstytucji apostolskiej "Universi dominici gregis" z 1996 roku o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego. Polski papież napisał w niej, że normy te odnoszą się do wakatu, do jakiego dojdzie "z jakiegokolwiek powodu lub okoliczności".

Na mocy tej konstytucji w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej Kolegium Kardynałów nie posiada żadnej władzy lub jurysdykcji w sprawach należących do papieża za jego życia, ani w wypełnianiu funkcji wynikających z jego urzędu.

Symbolicznym aktem inauguracji wakatu jest punktualnie o godzinie 20.00 zamknięcie bramy w Castel Gandolfo, gdzie przebywa teraz emerytowany papież. Halabardziści Gwardii Szwajcarskiej zakończyli wartę zarówno tam, jak i przed pokojem Benedykta XVI. Nad jego bezpieczeństwem czuwa od tej pory watykańska żandarmeria. W Watykanie zaś położono pieczęcie w papieskim apartamencie i na windzie prowadzącej do niego w Pałacu Apostolskim.

Dokładnie o godz. 20.00 został symbolicznie zniszczony papieski Pierścień Rybaka. Wykonano na nim specjalne nacięcia.

Wszystkie wpisy zniknęły z papieskiego Twittera. Zmieniono też nazwę na "Sede Vacante".

20:23 - W dawnym apartamencie Benedykta XVI wciąż pali się światło.

20:27 - Jak podaje serwis wp.pl, pierwsze posiedzenie kardynałów rozpocznie się prawdopodobnie w poniedziałek 4 marca. Być może już wtedy zostanie wyznaczona data rozpoczęcia konklawe. Nieoficjalnie najczęściej wymienia się datę 11 marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Indeks, inkwizycję, ekskomunikowanie myślących inaczej, popieranie rożnych imperiów, mordowanie innowierców, całe rzesze popalonych na stosie, hamowanie ze wszelkich sił wszelkiego postępu nauki przez wieki, dziwacznych filozofów, wieloletnią akceptację niewolnictwa, hańbiące układy z władzą - hojni są trzeba przyznać....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomoc najbiedniejszym...Caritas Polska, Caritas Europa i Świat. A to już dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy oprócz wątpliwej nadziei (Raju po śmierci) kościół dał coś pożytecznego ludzkości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.