Facebook Google+ Twitter

Ostatni lot europejskiego statku ATV na ISS

Rakieta Ariane-5 wyniosła na orbitę statek transportowy typu ATV. Dostarczy on po raz ostatni zapasy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

 / Fot. By NASA [Public domain], via Wikimedia CommonsStart rakiety odbył się w nocy z 29 na 30 lipca w Gujanie Francuskiej - podaje Polska Agencja Prasowa. Na pokładzie statku znajduje się 6 ton zaopatrzenia. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbierze zapasy wody, żywności, ubrań, paliwa i sprzętu naukowego. Statek typu ATV ma przycumować do ISS 12 sierpnia.

Piąty lot statku jest zarazem ostatnim. Europejska Agencja Kosmiczna nie znalazła funduszy na kolejne loty. Szczątki ATV wrócą na Ziemię za pół roku. Statek spłonie w atmosferze.

17 lipca zapasy na ISS dostarczył prywatny statek Cygnus. Został on wystrzelony w ramach misji Orbital-2. Rakiety wystartowała w niedzielę z bazy Wallopsa na terenie Stanów Zjednoczonych. W czasie cumowania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajdowała się niecałe 500 kilometrów nad wschodnią Australią.

Po zamknięciu przez NASA programu wahadłowców zapasy na ISS dostarczają rosyjskie statki Progress, japońskie H-II i prywatne jednostki Cygnus i Dragon. Europejski ATV uczyni to po raz ostatni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.