Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12298 miejsce

Ostatni OES. Wspomnienie o tych, którzy odeszli

Dziś 1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia chciałbym wspomnieć wybrane osoby ze świata motoryzacji. Będą to ludzie, którzy swojej pasji poświęcili całe życie.

Widzisz, każdy ma własną śmierć. Ona idzie za nami wszędzie, przez całe życie, krok w krok. Philip Pulman

Ryzyko wpisane jest w sport samochodowy. To sport, który dostarcza adrenaliny, rywalizacji i przyjemności w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Colin McRae mawiał: Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty - dla szybkich kierowców. Wiele jest wspaniałych osób, które zapłaciły najwyższą cenę za swoją pasję, jednak nie sposób ich wszystkich wymienić. Osób, które wpisały się na stałe w kartach historii i w naszej pamięci, przez swoje wybitne osiągnięcia. Wśród najbliższych pozostawili smutek i żal.

Ś.P. Marian Bublewicz / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kamie%C5%84_pami%C4%85tkowy_w_miejscu_gdzie_zgin%C4%85%C5%82_Marian_Bublewicz.jpg

Marian Bublewicz (1950-1993)


Kierowca wyścigowy i rajdowy. Był twórcą pierwszego w Polsce profesjonalnego teamu rajdowego - Marlboro Rally Team. Ośmiokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, wicemistrz Europy z 1992 roku Dwudziestokrotnie triumfował w Polsce w różnych klasach rajdowych zdobywając mistrzowskie tytuły.

Zginął w wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego w Lądku-Zdroju, po tym, jak jego samochód wypadł z zakrętu i uderzył w drzewo.

Od 1994 roku Rajd Zimowy nosi nazwę "Memoriał Mariana Bublewicza".

Janusz Kulig (1969-2004)


Ś.P. Janusz Kulig / Fot. Maciej Barnaś/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Obelisk_upami%C4%99tniaj%C4%85cy_Janusza_Kuliga_1.JPGKierowca rajdowy. W pamięci kibiców zapisał się jako trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych w latach: 1997, 2000 i 2001. Dwukrotnie zdobywał wicemistrzostwo Polski w latach: 1998 i 1999. Triumfował na arenie międzynarodowej, po zdobyciu wicemistrzostwa Europy w 2002 roku, dwukrotny mistrz Europy Centralnej w latach 1998 i 1999. Pierwsze miejsce na podium zajął na Słowacji w 2001 roku. Odnosił kilkanaście zwycięstw w rajdach eliminacyjnych mistrzostw Polski.

Piątek trzynastego okazał się wyjątkowo pechowym dniem dla rajdowca. Zginął pod kołami pośpiesznego pociągu na strzeżonym przejeździe kolejowym. Przyczyną wypadku było nie opuszczenie zapór przez dyżurującą dróżniczkę. Prowadzony przez niego Fiat Stilo został zmiażdżony przez rozpędzoną lokomotywę. Zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

W Rzezawie, w której zginął dla upamiętnienia Mistrza został odsłonięty pamiątkowy obelisk.

Bartłomiej Sitek (1979-2002)


Fragment listy zgłoszeń do 25. Rajdu Krakowskiego. / Fot. ScreenPilot rajdowy. Od dzieciństwa zafascynowany sportami samochodowymi. Swoją przygodę rozpoczął w wyścigach kartingowych, zdobywając wicemistrzostwo Polski. Na prawym fotelu startował w duecie z Markiem Ryndakiem, Grzegorzem Grzybem (pierwsze zwycięstwo w Rajdowym Pucharze Cinquecento). Z Maciejem Wodą sięgnął po tytuł II wicemistrza Polski w Rajdowym Pucharze Seicento oraz II wicemistrza Polski w Rajdowym Pucharze Peugeot.

Zginął w wypadku podczas 25. edycji Rajdu Krakowskiego, jadąc z kierowcą Maciejem Lubiakiem. Ich samochód Renault Clio Sport wypadł z trasy na czwartym odcinku specjalnym. Wkrótce po wypadku zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń wewnętrznych.

Colin McRae (1968-2007)


W środku Colin McRae. / Fot. Carolyn/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colin_Mcrae%2BTravis_Pastrana%2BKen_Block.jpgNajsłynniejszy szkocki kierowca rajdowy na świecie. Był synem Jimmy'ego McRae pięciokrotnego zdobywcy mistrzostwa Wielkiej Brytanii. W swojej karierze wielokrotnie sięgał po mistrzowskie tytuły. Zdobył m.in. tytuł rajdowego Mistrza Świata w 1995 roku oraz trzykrotnie tytuł wicemistrza, mistrz Szkocji z 1988 roku, dwukrotny mistrz Wielkiej Brytanii, odniósł 25 zwycięstw w mistrzostwach WRC. Na podstawie jego wyczynów na trasach rajdowych powstała gra komputerowa Collin McRae Rally, do której użyczał głosu.

Zginął w katastrofie pilotowanego przez siebie śmigłowca 15 września 2007 roku. W wypadku śmierć ponieśli jego 5-letni syn oraz przyjaciel Collina - Graeme Duncan wraz ze swoim 6-letnim synem.

Richard Burns (1971-2005)


 / Fot. Brian Snelson/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2000SubaruImprezaWRC.jpgKierowca rajdowy. Swoją karierę rozpoczął w wieku 14 lat w lokalnym klubie motorowym. Kochał rajdy oraz współzawodnictwo i temu poświęcił całe swoje życie. W 1988 roku startował w rajdzie Talbotem Sunbeam. W swojej karierze sięgnął po tytuł Rajdowego Mistrza Świata w 2001 roku za kierownicą Subaru Impreza WRC. Startował w rajdach zaliczanych do klasyfikacji WRC, odnosząc w nich dziesięć zwycięstw. Był zawodnikiem zespołów fabrycznych Peugeota, Mitsubishi i Subaru.

Po raz ostatni wystartował w Rajdzie Katalonii w 2003 roku za kierownicą Peugeota 206 WRC. Tuż przed startem w Rajdzie Walii stracił przytomność w swoim prywatnym samochodzie podczas jazdy autostradą. Szybka reakcja jego kolegi Markko Märtina, który zatrzymał pojazd, pozwoliła uniknąć wypadku. Zmarł na raka mózgu 25 listopada 2005 roku w czwartą rocznicę zdobycia tytułu mistrza świata.

Ku jego czci Subaru wprowadziło na rynek model Impreza RB320.

Henry Surtees (1991-2009)


 / Fot. Skully Collins/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Henry_Surtees_(Parc_Ferme).JPGKierowca wyścigowy, syn Johna Surteesa mistrza świata Formuły 1 z 1964 roku. W swojej karierze sięgnął m.in. po wicemistrzostwo serii zimowej brytyjskiej Formuły Renault w 2008 roku.

Zginął podczas wyścigu Formuły 2 na torze Brands Hatch, po tym, gdy został uderzony w głowę oderwanym kołem od bolidu Jacka Clarke'a, który na dziewiątym okrążeniu wypadł z toru i uderzył w bandę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

isiu
  • isiu
  • 13.12.2010 18:32

Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga po śmierci upamiętnia ciekawa inicjatywa rajdowa krakowskiego automobilklubu - Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza organizowany od kilku lat, na przełomie lutego w podkrakowskiej Wieliczce. Startuje tam wielu znanych rajdowców aby - dla szczytnego celu - upamiętnić swoich wielkich kolegów. Moim zdaniem to taka mini warszawska Barbórka.
Ostatnio wygrał Leszek Kuzaj a Puchar wręczała córka Janusza Kuliga. Szczegóły superos.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żyli szybko i krótko, czy byli szczęsliwi? Tego nie wiemy, ale pochłonęła ich pasja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę zastanawiałem się jak podjąć ten temat. Było kilka koncepcji, ale jak widzę wybrałem tę najwłaściwszą :) Dziękuję za miłe komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to Ci się udało. :))) Zawarłeś najważniejsze informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Udane połączenie i dobra robota! Jakaś odmiana dzisiaj! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O to połączenie mi właśnie chodziło :) Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł, stanowiący połączenie dzisiejszego święta ze światem motoryzacji. :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.