Facebook Google+ Twitter

Ostatni pobór do wojska?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2008-02-06 09:11

W całym kraju około 300 tysięcy, w Pomorskiem - kilkanaście tysięcy - tylu młodych ludzi stanie w tym roku do wojskowego poboru - prawdopodobnie ostatniego w historii. W przyszłym roku przyjmowanie nowych żołnierzy do zasadniczej służby wojskowej ma być zawieszone, bo nasze siły zbrojne chcą być w pełni zawodowe. Właśnie po zawód wielu młodych mężczyzn przychodzi do armii.

- Dziewięć miesięcy to niewiele, da się jakoś wytrzymać - mówi Julian, tegoroczny poborowy mieszkaniec Gdańska. - Przez ten czas można zdobyć w wojsku dodatkowe kwalifikacje. Dlatego chętnie się stawię przed komisją. Chciałbym w wojsku zdobyć prawo jazdy...

Żeby dostać się w szeregi armii, trzeba być przede wszystkim zdrowym. Powiatowe komisje lekarskie, przed którymi stają poborowi, wydają orzeczenia dotyczące stopnia przydatności, zaliczając kandydata do jednej z czterech kategorii: A - zdolny do czynnej służby wojskowej, B - czasowo niezdolny (do 24 miesięcy), D - niezdolny do niej w czasie pokoju oraz E - niezdolny w czasie pokoju, ogłoszenia mobilizacji i wojny.

W Pomorskiem stanie w bieżącym roku do pobory około 16,5 tysiąca mężczyzn urodzonych w 1989 roku - mówi major Sławomir Grześkowiak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. - Komisje lekarskie czekają także na starszych, którzy do tej pory się nie zgłosili. Ponadto, obowiązek stawienia się do poboru obejmuje w tym roku około 400 pań z województwa pomorskiego - kończących naukę w szkołach medycznych, weterynaryjnych lub na kierunkach psychologicznych.

Pobór, czyli stawanie przed komisją lekarską ma na celu określenie stopnia zdolności psychofizycznej do czynnej służby, wydanie książeczek wojskowych. Następnym etapem jest wręczenie poborowemu karty powołania, która obliguje go do stawienia się we wskazanej jednostce w określonym terminie. Ostatnim etapem jest wcielenie, czyli przyjęcie do żołnierskiej społeczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niech sie gryzą. Precz z wojskiem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.