Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17428 miejsce

Ostatni poganie Europy

Litwa: na Żmudzi w najbliższą sobotę odbędzie się święto ku czci pogańskiej bogini ognia Gabija. Uroczystość jest co roku organizowana przez wspólnotę neopogańską o nazwie Šatrijos Romuva.

Darius Ramančionis – prezes stowarzyszenia Aukaras, dyrektor Regionalnego Parku w Kurtuv. Fot. Ewa Wołkanowska / Fot. Ewa Wołkanowska / Fot. Dawid SobolewskiWieś Ryškėnai znajduje się niemalże w samym centrum Żmudzi – regionu położonego w zachodniej części Litwy. Dosyć rzadka zabudowa ciągnie się po jednej stronie szosy. Po drugiej są głównie pola uprawne, pastwiska, ogrody. Właśnie tam znajduje się dom lidera pogańskiej wspólnoty, Šatrijos Romuva.

Adolfas Gedvilas jest 70-letnim rzeźbiarzem, zafascynowanym historią Litwy przedchrześcijańskiej. Wraz ze swoją żoną Magdutė uważają się za pogan z prawdziwego zdarzenia, czyli zdeklarowanych i konsekwentnych w swoim wyborze. W 1994 roku zarejestrowali wspólnotę neopogańską o nazwie Dwór Żmudzkiego Króla Ringaudasa. 17 lipca 1994 zorganizowali na wzgórzu Šatrija święto ku czci litewskiej bogini ognia Gabija, podczas którego symbolicznie odrodzono Wieczny Ogień, zgaszony w XV wieku podczas akcji chrystianizacyjnej Witolda i Jagiełły. Po święcie płomień został przeniesiony do ich domu, gdzie na palniku gazowym płonie do dnia dzisiejszego. Jest stąd zabierany raz do roku - w trzecią sobotę lipca.


Dlaczego Żmudzini ochrzcić się nie chcieli

Święty ogień w kominku Adolfasa i Magdut. Fot. Ewa Wołkanowska / Fot. Ewa Wołkanowska

Wielkie Księstwo Litewskie było ostatnim bastionem pogaństwa w Europie, opierającym się przyjęciu nowej wiary przez około 200 lat. Diecezja na Żmudzi powstała dopiero w 1417 roku. Bojarstwo przyjęło chrześcijaństwo w życiu codziennym stosunkowo szybko, jednakże drobna szlachta i chłopstwo mieli ograniczone możliwości przyswojenia nowych prawd wiary między innymi dlatego, że duszpasterze nie znali lokalnego języka (jakim na Żmudzi był żmudzki). Z XVI wieku zachowały się pisma zdziwionych i oburzonych misjonarzy, którzy co rusz ogłaszali „sensacyjne” wiadomości o chłopach, którzy niczego o chrześcijaństwie nie wiedzą...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ulf Hedin
  • Ulf Hedin
  • 05.10.2010 15:04

Niekoniecznie trzeba jechac "aż" na Litwę aby wziąć udział w pogańskim święcie.
W Polsce funkcjonuje i to dobrze, Rodzimy Kościół Polski, a i nieco eklektyczny ( bo skupiający pogan i neopogan różnych ścieżek religijnych ) polski oddział Międzynarodowej Federacji Pogańskiej działa równie prężnie organizując świeta oraz spotkania, warsztaty czy wykłady o tematyce pogańskiej. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Litewskie ruchy neopogańskie różnią znacznie od tych polskich

Nie tak znowu znacznie, a przynajmniej nie wszystkie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, Panie Robercie. Litewskie ruchy neopogańskie różnią znacznie od tych polskich - mają inny fundament. Postaram się co jakiś czas poruszać ten temat w W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te powroty do prażródeł maja wielorakie przyczyny. Niektórzy z autorów W24 potrafiliby dużo powiedzieć na temat Kościła Rodzimego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, Panie Adamie. Myślę, że na Żmudzi zebrałby Pan sporo materiałów do kolejnych książek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie, łakomy kąsek dla nas. Prawda Pani Ewo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niecodzienny", świetny temat. Interesujace, a czyta się naprawdę przyjemnie! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za słowa uznania. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.