Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13022 miejsce

Ostatni sekret I wojny światowej. Przeczytaj tajne dokumenty!

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała sześć dokumentów, które od blisko 100 lat pozostawały utajnione. Do wczoraj stanowiły one ostatni sekret I wojny światowej.

 / Fot. Duffman/public domain/Wikimedia CommonsDokumenty datowane na lata 1917 i 1918 zostały wczoraj udostępnione na stronie CIA, zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych zasadami regulowanymi przez "Freedom of Information Act" (ustawa o wolności informacji). Niepublikowane dotąd materiały dotyczą różnych technik niewidzialnego pisma, stosowanych przez kraje biorące udział w I wojnie światowej.

"Dokumenty te pozostawały poufne niemalże przez całe stulecie, aż do momentu, w którym dokonania technologiczne pozwoliły na ich opublikowanie. Kiedy informacje historyczne nie są już drażliwe, traktujemy poważnie naszą odpowiedzialność za dzielenie się nimi z Amerykanami." - powiedział dyrektor CIA, Leon E. Panetta.

Dwa pierwsze dokumenty sporządzone w języku francuskim i zawierające adnotacje po angielsku, zawierają przepisy na tzw. niewidzialny atrament, wykorzystywane w czasie Wielkiej Wojny przez Niemców.

Przeczytaj dokument nr 1oraz dokument nr 2

 / Fot. Tomasz Osuch/CIA.govW następnym ujawnionym dokumencie, napisanym w języku angielskim najprawdopodobniej na potrzeby amerykańskiego wywiadu, zawartych zostało kilka przepisów na "sekretne pisanie".

Zgodnie z memorandum, do stworzenia niewidzialnego atramentu można przykładowo użyć soku z cytryny zmieszanego odpowiednio żelazocyjankiem potasu.

Przeczytaj dokument nr 3

Kolejne utajnione dotąd materiały również dotyczą niewidzialnego pisania oraz m.in. różnych metod otwierania listów, uniemożliwiających odkrycie tego faktu przez ich odbiorców.

Pobierz i przeczytaj dokumenty nr 4, nr 5, nr 6.

Zobacz także:

Tajemnice polskiej misji w Iraku
Wikileaks: największy przeciek wojskowych informacji w historii
FBI rozbiło rosyjską siatkę szpiegowską
USA i Rosja wymienią się szpiegami

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No tak, ale Pan Osuch pisząc o ostatnim sekrecie miał na myśli owe tajne dokumenty, nie zaś samą technikę niewidzialnego pisania, ale u niektórych coś kiepsko z rozumnym czytaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, p. Osuch ujawnia "ostatni sekret I wojny światowej", dzięki niemu wszyscy już wszystko dokładnie wiedzą o I wojnie, nie ma ona już żadnych tajemnic... mimo że analogiczne techniki pisma jak powyżej przytoczone są znane przynajmniej od XVI wieku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.