Facebook Google+ Twitter

Ostatni sekret I wojny światowej. Przeczytaj tajne dokumenty!

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała sześć dokumentów, które od blisko 100 lat pozostawały utajnione. Do wczoraj stanowiły one ostatni sekret I wojny światowej.

 / Fot. Duffman/public domain/Wikimedia CommonsDokumenty datowane na lata 1917 i 1918 zostały wczoraj udostępnione na stronie CIA, zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych zasadami regulowanymi przez "Freedom of Information Act" (ustawa o wolności informacji). Niepublikowane dotąd materiały dotyczą różnych technik niewidzialnego pisma, stosowanych przez kraje biorące udział w I wojnie światowej.

"Dokumenty te pozostawały poufne niemalże przez całe stulecie, aż do momentu, w którym dokonania technologiczne pozwoliły na ich opublikowanie. Kiedy informacje historyczne nie są już drażliwe, traktujemy poważnie naszą odpowiedzialność za dzielenie się nimi z Amerykanami." - powiedział dyrektor CIA, Leon E. Panetta.

Dwa pierwsze dokumenty sporządzone w języku francuskim i zawierające adnotacje po angielsku, zawierają przepisy na tzw. niewidzialny atrament, wykorzystywane w czasie Wielkiej Wojny przez Niemców.

Przeczytaj dokument nr 1oraz dokument nr 2

 / Fot. Tomasz Osuch/CIA.govW następnym ujawnionym dokumencie, napisanym w języku angielskim najprawdopodobniej na potrzeby amerykańskiego wywiadu, zawartych zostało kilka przepisów na "sekretne pisanie".

Zgodnie z memorandum, do stworzenia niewidzialnego atramentu można przykładowo użyć soku z cytryny zmieszanego odpowiednio żelazocyjankiem potasu.

Przeczytaj dokument nr 3

Kolejne utajnione dotąd materiały również dotyczą niewidzialnego pisania oraz m.in. różnych metod otwierania listów, uniemożliwiających odkrycie tego faktu przez ich odbiorców.

Pobierz i przeczytaj dokumenty nr 4, nr 5, nr 6.

Zobacz także:

Tajemnice polskiej misji w Iraku
Wikileaks: największy przeciek wojskowych informacji w historii
FBI rozbiło rosyjską siatkę szpiegowską
USA i Rosja wymienią się szpiegami

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No tak, ale Pan Osuch pisząc o ostatnim sekrecie miał na myśli owe tajne dokumenty, nie zaś samą technikę niewidzialnego pisania, ale u niektórych coś kiepsko z rozumnym czytaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, p. Osuch ujawnia "ostatni sekret I wojny światowej", dzięki niemu wszyscy już wszystko dokładnie wiedzą o I wojnie, nie ma ona już żadnych tajemnic... mimo że analogiczne techniki pisma jak powyżej przytoczone są znane przynajmniej od XVI wieku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.