Facebook Google+ Twitter

Ostatnia Gwiazdka bez otwartych sklepów?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-12-22 16:52

Tegoroczne Boże Narodzenie to prawdopodobnie jedno z ostatnich świąt, w czasie którego sklepy będą zamknięte. Rządząca Platforma Obywatelska rozważa bowiem zmianę ustawy zakazującej handlu w dni świąteczne.

W przyszłym roku rząd zamierza znieść przepisy dotyczące zakazu handlu w dni świąteczne. / Fot. SŁAWOMIR SEIDLER-To jest fikcyjny przepis, a ja jestem przeciwnikiem takich praw- tłumaczy Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Wiceminister podkreśla, że przepisy ustawy są na tyle niejasne, że wprowadzają zamieszanie w ich stosowaniu. Zakazem objęte są bowiem placówki, w których główną działalnością jest handel. I tutaj rodzą się wątpliwości. Dotyczą one na przykład prowadzenia piekarni, cukierni, czy hurtowni. Nie mniej problemów wiąże się także z tym, kto ma stanąć za ladą w wyznaczone 12 dni w roku. Zgodnie z obecnymi przepisami może to być właściciel lub osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę. To oznacza, że wiele mniejszych sklepów może omijać zakaz i prowadzić działalność. W ten sposób dotyka on bezpośrednio jedynie duże sieci handlowe.

Propozycję PO zdecydowanie popierają pracodawcy. - O tym powinien decydować rynek. Jeśli ludzie chcą kupować, to powinni mieć taką możliwość - mówi Henryk Michałowicz, ekspert z Konfederacji Pracodawców Polskich. W podobnym tonie wypowiadają się również niektórzy klienci marketów. Ich zdaniem, pracownicy powinni mieć możliwość wyboru. - Przy lepszym wynagrodzeniu w te dni w sklepach mogliby pracować ci, którzy chcą sobie dorobić - uważa Lidia Paczyńska, klientka z Gniezna. - Liberalizacja przepisów nie jest konieczna. W innych krajach europejskich sklepy są zamknięte w każdą niedzielę. Oto też również postulujemy - mówi Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej - Solidarności-. Obecnie -Solidarność-rozpoczęła walkę o krótsze godziny pracy w Wigilię.

Związkowcy wystosowali apel, aby sklepy były czynne do godziny 15. Chodzi o to, aby pracownicy mogli przygotować się do świąt. Apel nie przyniósł jednak oczekiwanych skutków. - Nasze sklepy będą otwarte do godziny 17, co wynika z tradycji firmy - mówi Dorota Patejko z sieci Auchan. Inaczej będzie w Boże Narodzenie, kiedy to sklepy będą zamknięte. Jeśli ktoś naruszy prawo, to zajmie się nim Państwowa Inspekcja Pracy. Dla klientów, a zwłaszcza pracowników jest specjalna infolinia, gdzie można zgłaszać ewentualne łamanie prawa. - Będziemy też analizowali wcześniejsze sygnały naruszania tych przepisów - zapewnia Jacek Strzyżewski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Elżbieta Sobańska
-
POLSKA Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W innych krajach podobne przepisy nie budzą wątpliwosci, tylko w Polsce budzą. Nie sądzę aby PO w obecnym parlamencie oraz przy obecnym prezydencie, udało się uchylić zakaz prowadzenia handlu w dni świąteczne. Ludzie z Solidarnosci kierują się właśnie znaczeniem słowa "solidarność" a nie interesami konsumentów, dla których egoizm stał się najwyższą cnotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według działaczy z Solidarności, pozostających mentalnie w socjalizmie, sklepy powinny być zamknięte w niedziele i święta. A dlaczego nie w w soboty, które inni ludzie maja wolne. A w piątki do 15. Wtedy więcej czasu będzie można spędzić z rodziną. Chyba, że ojciec pracuje na 3 zmiany w elektrowni, syn w wodociągach, a córka jest ratownikiem drogowym. Wtedy matka nie będzie miała wyjścia - albo seriale w tv, albo ławka w kościele. I chyba o to drugie tak naprawdę chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam lepszy pomysł, żeby wprowadzić ustawę, że w dni świąteczne mogą być otwarte placówki handlowe, a pracować w nich będą wyłącznie osoby, które zgłoszą się dobrowolnie, za stawkę 10 razy wyższą niż stawka standardowa. Pracownicy sami będą chcieli pracować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.