Facebook Google+ Twitter

Ostatnia Gwiazdka bez otwartych sklepów?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-12-22 16:52

Tegoroczne Boże Narodzenie to prawdopodobnie jedno z ostatnich świąt, w czasie którego sklepy będą zamknięte. Rządząca Platforma Obywatelska rozważa bowiem zmianę ustawy zakazującej handlu w dni świąteczne.

W przyszłym roku rząd zamierza znieść przepisy dotyczące zakazu handlu w dni świąteczne. / Fot. SŁAWOMIR SEIDLER-To jest fikcyjny przepis, a ja jestem przeciwnikiem takich praw- tłumaczy Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Wiceminister podkreśla, że przepisy ustawy są na tyle niejasne, że wprowadzają zamieszanie w ich stosowaniu. Zakazem objęte są bowiem placówki, w których główną działalnością jest handel. I tutaj rodzą się wątpliwości. Dotyczą one na przykład prowadzenia piekarni, cukierni, czy hurtowni. Nie mniej problemów wiąże się także z tym, kto ma stanąć za ladą w wyznaczone 12 dni w roku. Zgodnie z obecnymi przepisami może to być właściciel lub osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę. To oznacza, że wiele mniejszych sklepów może omijać zakaz i prowadzić działalność. W ten sposób dotyka on bezpośrednio jedynie duże sieci handlowe.

Propozycję PO zdecydowanie popierają pracodawcy. - O tym powinien decydować rynek. Jeśli ludzie chcą kupować, to powinni mieć taką możliwość - mówi Henryk Michałowicz, ekspert z Konfederacji Pracodawców Polskich. W podobnym tonie wypowiadają się również niektórzy klienci marketów. Ich zdaniem, pracownicy powinni mieć możliwość wyboru. - Przy lepszym wynagrodzeniu w te dni w sklepach mogliby pracować ci, którzy chcą sobie dorobić - uważa Lidia Paczyńska, klientka z Gniezna. - Liberalizacja przepisów nie jest konieczna. W innych krajach europejskich sklepy są zamknięte w każdą niedzielę. Oto też również postulujemy - mówi Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej - Solidarności-. Obecnie -Solidarność-rozpoczęła walkę o krótsze godziny pracy w Wigilię.

Związkowcy wystosowali apel, aby sklepy były czynne do godziny 15. Chodzi o to, aby pracownicy mogli przygotować się do świąt. Apel nie przyniósł jednak oczekiwanych skutków. - Nasze sklepy będą otwarte do godziny 17, co wynika z tradycji firmy - mówi Dorota Patejko z sieci Auchan. Inaczej będzie w Boże Narodzenie, kiedy to sklepy będą zamknięte. Jeśli ktoś naruszy prawo, to zajmie się nim Państwowa Inspekcja Pracy. Dla klientów, a zwłaszcza pracowników jest specjalna infolinia, gdzie można zgłaszać ewentualne łamanie prawa. - Będziemy też analizowali wcześniejsze sygnały naruszania tych przepisów - zapewnia Jacek Strzyżewski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Elżbieta Sobańska
-
POLSKA Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W innych krajach podobne przepisy nie budzą wątpliwosci, tylko w Polsce budzą. Nie sądzę aby PO w obecnym parlamencie oraz przy obecnym prezydencie, udało się uchylić zakaz prowadzenia handlu w dni świąteczne. Ludzie z Solidarnosci kierują się właśnie znaczeniem słowa "solidarność" a nie interesami konsumentów, dla których egoizm stał się najwyższą cnotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według działaczy z Solidarności, pozostających mentalnie w socjalizmie, sklepy powinny być zamknięte w niedziele i święta. A dlaczego nie w w soboty, które inni ludzie maja wolne. A w piątki do 15. Wtedy więcej czasu będzie można spędzić z rodziną. Chyba, że ojciec pracuje na 3 zmiany w elektrowni, syn w wodociągach, a córka jest ratownikiem drogowym. Wtedy matka nie będzie miała wyjścia - albo seriale w tv, albo ławka w kościele. I chyba o to drugie tak naprawdę chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam lepszy pomysł, żeby wprowadzić ustawę, że w dni świąteczne mogą być otwarte placówki handlowe, a pracować w nich będą wyłącznie osoby, które zgłoszą się dobrowolnie, za stawkę 10 razy wyższą niż stawka standardowa. Pracownicy sami będą chcieli pracować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.