Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22563 miejsce

"Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936". Śmierć w imię wiary - recenzja

W latach 1936-1939 w Hiszpanii miała miejsce niezwykle wyniszczająca i tragiczna w skutkach wojna domowa. Niestabilność polityczna przerodziła się w bratobójczą walkę pomiędzy zwolennikami komunizmu a nacjonalizmu w obronie wiary i krzyża.

 / Fot. fot.Materiał promocyjny wydawnictwa WektoryWarren H. Carroll to amerykański historyk i katolicki pisarz urodzony w 1932 roku. Na Uniwersytecie Columbia otrzymał tytuł doktora historii. Literat swego czasu pracował w strukturach CIA, gdzie zgłębiał komunistyczną propagandę, co zaowocowało powstaniem miedzy innymi księgi: "Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej". Zmarł w 2011 roku pozostawiając po sobie wiele znanych i cenionych dzieł.

Wiele z jego dzieł opisuje tematykę chrześcijaństwa oraz historię Kościoła katolickiego w kontekście pewnych wydarzeń historycznych. Nie inaczej jest i w tej książce. „Ostatnia Krucjata. Hiszpania 1936” to retrospekcja wydarzeń, ukazująca kronikę męczeńskich śmierci wielu ludzi w obronie wiary na tle hiszpańskiej wojny domowej.

Wyniszczająca wojna domowa w Hiszpanii nie oszczędzała nikogo. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z jednej strony walczyli wspierani przez Stalina komuniści, socjaliści i anarchiści a z drugiej finansowani przez faszystów i nazistów – nacjonaliści. Jednak to ci pierwsi doszli do wniosku, że za całym złem w Hiszpanii stoi Kościół Katolicki i to z nim w pierwszym rzędzie należy podjąć walkę.

Dziesiątki tysięcy kościołów, kaplic, świątyń zostało splądrowanych. Wielu zakonników, duchownych, zakonnic zginęło śmiercią męczeńską nierzadko zabici w okrutny sposób. Spośród poległych w tej wojnie, papież Jan Paweł II beatyfikował prawie dwustu męczenników.

W odpowiedzi na takie prześladowania hiszpańscy katolicy nie pozostali dłużni i odpowiedzieli ogłoszeniem krucjaty. Chociaż nikt nie dawał im szans na zwycięstwo to krzyżowcy zwyciężyli. Tym samym Kościół Katolicki przetrwał w Hiszpanii po dziś dzień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.