Facebook Google+ Twitter

Ostatnia misja wahadłowca Discovery

Rozpoczęło się już odliczanie do wieczornego, ostatniego lotu amerykańskiego promu kosmicznego Discovery.

Ostatnie przygotowania promu kosmicznego Discovery na platformie startowej 39A do misji orbitalanej STS-133. / Fot. NASANASA obecnie daje ok. 90 proc. szans, że start wahadłowca się odbędzie. Odliczanie już trwa, a odpalenie silników rakietowych zaplanowano na godzinę 21:50 czasu polskiego. Wyniesienie na orbitę nastąpi tradycyjnie z przylądka Canaveral na Florydzie z kompleksu startowego 39A (jedynego dostępnego dla wahadłowców NASA). Discovery wyniesie na orbitę okołoziemską dwa nowe komponenty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Są to: EXPRESS Logistics Carrier 4 (ELC4), czyli platforma, zawierająca części zapasowe i urządzenia, niezbędne dla dalszego funkcjonowania ISS oraz wielozadaniowy moduł Multi-Purpose Module (PMM), stanowiący ostatni element stacji orbitalnej.

Załoga misji STS-133 / Fot. NASA Na pokładzie Discovery poleci w kosmos sześcioro astronautów: Steven W. Lindley (dowódca), Eric A. Boe, Michael R. Barratt, Stephen G. Bowen, Nicole P. Scott, Alvin Drew. Ne zabraknie również siódmego pasażera, którym jest robot o humanoidalnych cechach Robonaut 2, wyprodukowany przez firmę General Motors. Głównym zadaniem sztucznego astronauty, będzie pomoc załodze stacji kosmicznej w pracach konserwatorskich. Robonaut 2 to prototyp, pozbawiony na razie kończyn nożnych i niezdolny do funkcjonowania w otwartej przestrzeni kosmicznej. Jego obecność na pokładzie ISS ma posłużyć badaniom i testom nad współpracą zdalnie sterowanych maszyn z załogą w trudnych warunkach mikrograwitacji. Robonaut2 / Fot. NASA

Misja STS-133 ma potrwać 11 dni. Przewidziano dwa spacery w przestrzeń kosmiczną (EVA), a w razie jakiejkolwiek awarii promu, 2 dodatkowe wyjścia (niezamknięcie włazu przyłączy ze zbiornika zewnętrznego, niezamknięcie drzwi ładowni podczas powrotu). Wydobycie z ładowni modułów ELC4 i PMM oraz podłączenie ich do stacji ISS, ma nastąpić w trzecim i czwartym dniu misji.

Ostatni lot flagowego wahadłowca floty NASA, który nazwę Discovery otrzymał na cześć jednego ze statków brytyjskiego żeglarza i odkrywcy Jamesa Cooka, to jednocześnie 164. amerykański załogowy lot kosmiczny, 133. misja promu kosmicznego, 39. lot Discovery. Od chwili dziewiczego startu 30 sierpnia 1984 r., wahadłowiec pokonał łącznie dystans ok. 230 milionów kilometrów.

W tym roku zaplanowano jeszcze dwa dodatkowe loty orbitalne wahadłowców, którymi NASA postanowiła zakończyć swój najbardziej spektakularny, 30-letni program kosmiczny.

Oglądaj start Discovery na żywo: NASA TV, UPSTREAM TV

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ignacy Mysław
  • Ignacy Mysław
  • 26.02.2011 19:16

Zastanawiam się nad tym roboto-nautem-2, on nie ma kończyn dolnych i jak z jakiś przyczyn ktoś z Astronautów zapomni go po przestawieniu na inne miejsce zakotwiczyć ,albo mu się wymknie z rąk to on może płynąć w nieważkości w środku stacji ISS i poważnie zranić ludzi, albo potłuc jakieś drogie rzeczy niezbędne do funkcjonowania ISS.Myślę że to przyniesie więcej szkody niż pożytku. Na zewnątrz stacji ,może być bardzo przydatny, ale trzeba go wyposażyć na dolnych kończynach w chwytaki i żeby nie uciekł w kosmos ,to czujniki na końcach 2 chwytaków powinny nie pozwalać do odczepienia się 2 chwytaków na raz i tyle, zakodować mu to w komputerze jego osobowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
S.O.
  • S.O.
  • 25.02.2011 09:52

U Amerykanów podobają mi się silniki promu kosmicznego ,język C , sos Tabasco , Open Office ,komputery i nic więcej !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.