Facebook Google+ Twitter

Ostatnia prosta Rosji na drodze do członkostwa w WTO

W przyszłym tygodniu Rosja podpisze z Unią Europejską dokument akcesyjny, który umożliwi przystąpienie naszego wschodniego sąsiada do struktur Światowej Organizacji Handlu być może już w 2011 roku.

Jak poinformowała rosyjska agencja RIA Novosti, szef unijnej delegacji w Rosji Fernando Valenzuela oświadczył, że Federacja Rosyjska oraz Unia Europejska osiągnęły znaczny przełom w negocjacjach na temat wstąpienia Rosji do "światowego klubu handlu", do czego przyczyniło się rozwiązanie wszystkich problemów w stosunkach dwustronnych.

Mówiąc o rosyjsko-unijnych rozmowach akcesyjnych, Valenzuel dodał także, że kwestie wielostronne, powinny zostać rozwiązane w "wielostronnym formacie". Ostatecznego zamknięcia kwestii członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu, szef unijnych negocjatorów spodziewa się podczas grudniowego szczytu Rosja-UE, na którym najprawdopodobniej podpisany zostanie dokument akcesyjny.

Zdaniem Fernanda Valenzuela, szczyt, który odbędzie się 7 grudnia w Brukseli, nada też nowy impuls negocjacjom na temat nowego porozumienia pomiędzy Rosją i Unią Europejską, dotyczącego m.in. partnerstwa na rzecz modernizacji.

 / Fot. World Economic Forum, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, commons.wikimedia.orgRosja w WTO w 2011 roku?

Nieznana jest dotąd data ewentualnego rosyjskiej akcesji. Mimo to, w wypowiedziach europejskich polityków, coraz częściej pojawia się rok 2011. Na konferencji po piątkowym spotkaniu kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premier Rosji Władimir Putin powiedział, że "jeśli chodzi o możliwości przystąpienia do WTO w 2011 roku, myślę, że jest to możliwe i chcielibyśmy, by tak się stało".

Rosja - z największą gospodarką poza WTO - stara się o członkostwo w organizacji od ponad 17 lat. Jej akcesja była blokowana m.in. przez Polskę, w trakcie "wojny mięsnej" w 2007 roku. Także po rosyjskiej inwazji na Gruzję w sierpniu 2008 roku, akcesja Rosji do struktur Światowej Organizacji Handlu stanęła pod znakiem zapytania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.