Facebook Google+ Twitter

Ostatnia przysięga przed uzawodowieniem wojska

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-03 10:51

W Krakowie ponad 400 żołnierzy służby zasadniczej ze wszystkich rodzajów wojsk złoży (o godz. 12.00) uroczystą przysięgę w obecności premiera Donalda Tuska oraz ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

To ostatnia wspólna przysięga poborowych w takim kształcie przed uzawodowieniem wojska, które nastąpi w przyszłym roku.

W przededniu rocznicy legendarnego wymarszu 1. kompanii kadrowej Józefa Piłsudskiego z Oleandrów, na krakowskim Rynku Głównym zaprezentują się pododdziały wojsk lądowych, sił powietrznych, Marynarki Wojennej, Żandarmerii Wojskowej, Śląskiego oraz Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Po uroczystej przysiędze żołnierze zaprezentują pokaz musztry paradnej. Uroczystości na Rynku Głównym zakończy defilada.

Po południu (od 13.00) na krakowskich Błoniach rozpocznie się festyn żołnierski pod hasłem "Zawód żołnierz. Dołącz do najlepszych". Podczas festynu zainteresowani będą mogli z bliska obejrzeć wojskowe uzbrojenie i pojazdy: Rosomaki, Hummery oraz Żbiki. W programie festynu są pokazy sztuki wojskowej żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 6 Brygady Desantowo - Szturmowej. Na krakowskich Błoniach do wieczora występować będą wojskowe zespoły artystyczne. W intencji żołnierzy, którzy złożą przysięgę wojskową, biskup polowy Tadeusz Płoski sprawował wczoraj wieczorem mszę św. w katedrze na Wawelu.

Wnętrze katedry nie zdołało pomieścić wszystkich żołnierzy przybyłych na zaślubiny z Wojskiem i Ojczyzną. Mszę św. celebrował ordynariusz wojskowy w koncelebrze księży kapelanów oraz krakowskiego duchowieństwa.
Biskup polowy, Tadeusz Płoski podkreślił podczas kazania, że " katolik, służący w armii, winien czuć się powołanym przez Boga do spełnienia zaszczytnego obowiązku obrony Ojczyzny, a dalej całego świata, obrony pokoju, praworządności, wolności i godności wszystkich ludzi." Wyjaśniając religijny wymiar służby wojskowej, biskup polowy odniósł się także do wykonywania rozkazów. Zaznaczył, że "żaden przełożony nie może wydać rozkazu popełnienia zbrodni ani podwładny nie może takiego fałszywego rozkazu wypełnić".

Po mszy delegacje złożyły wieńce w Krypcie Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wieczorem odbył się Apel Pamięci na Kopcu Tadeusza Kościuszki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tomasz Samela
  • Tomasz Samela
  • 01.12.2010 12:22

moja przysiega:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie koniec tego calego bałaganu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.