Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnia sobota karnawału - czas sądu nad wodzonym niedźwiedziem

Ewa Naukowicz
Ewa Naukowicz
Ostatnia sobota karnawału - czas sądu nad wodzonym niedźwiedziem
Ostatnia sobota karnawału - czas sądu nad wodzonym niedźwiedziem Ewa Naukowicz-Wójcik
Wodzenie niedźwiedzia to zwyczaj karnawałowy sięgający XIV-XV wieku - czasu, gdy na wsiach Śląska Opolskiego można było spotkać niosące spustoszenie niedźwiedzie. Sąd nad złoczyńcą ma miejsce w ostatnią sobotę karnawału.

Wodzenie niedźwiedzia lub bera, odbywające się zazwyczaj w przedostatnią sobotę karnawału, to nic innego jak barwny korowód prowadzący na postronku symbol wszelkiego zła, które spotyka człowieka - niedźwiedzia. Wśród uczestników nie może zabraknąć diabła, księdza, śmierci, kominiarza, leśnika, lekarza, policjanta i pary nowożeńców. Przebierańcy w towarzystwie muzyków chodzą po domach. Gospodynie, zgodnie ze starym zwyczajem, by zapewnić sobie szczęście na cały rok, tańczą z niedźwiedziem, zaś gospodarze częstują przebierańców, czyli wodzących niedźwiedzia, wódką. W razie odmowy lub próby wymigania się diabeł bądź kominiarz smarują gospodarzom twarze sadzą.

Dawniej gospodarze wykupywali się jajkami, piernikiem lub mąką, obecnie produkty te zastępują wolne datki bądź słodycze. Przemierzający wieś korowód płata też różne figle, np. wręcza mandaty za rzecz jasna nieistniejące przewinienia, które w istocie są zaproszeniami nad odbywający się w ostatnią sobotę karnawału "Sąd nad niedźwiedziem", który jest zakończeniem wodzenia. Tego dnia wszyscy spotykają się na wspólnej zabawie karnawałowej. Jednym z najważniejszych jej punktów jest dokonanie osądu na niedźwiedziu, a następnie podjęcie decyzji o jego zabiciu. Wyrok wykonuje myśliwy, a gdy delikwent upadnie z hukiem na podłogę, lekarz lub pielęgniarka muszą poświadczyć jego zgon. W chwili, gdy niedźwiedź jest już martwy okazuje się, że ma on potomka (w tej roli doskonale sprawdza się np. pluszowa maskotka), który gwarantuje, że tradycja nie zaginie i za rok wszyscy spotkają się ponownie na kolejnym wodzeniu niedźwiedzia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto