Facebook Google+ Twitter

Ostatnia szansa by zagłosować korespondencyjnie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-24 22:07

27 kwietnia mija termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego. Taki sposób do niedawna umożliwiał udział w wyborach osobom niepełnosprawnym i osobom przebywającym zagranicą, w tych wyborach taką formę może wybrać każdy głosujący.

Uzyskanie możliwości głosowania korespondencyjnego wymaga podjęcie odpowiednich ku temu kroków.
Na początku zgłaszamy ten zamiar do gminy, w której jesteśmy zarejestrowani jako wyborcy, zgłoszenie zaś powinno mieć formę ustną, pisemną, telefaksową lub też elektroniczną i zawierać informacje zgodnie z wzorem umieszczonym na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Takie działanie powoduje skreślenie nas ze spisu w obwodzie, gdzie stale zamieszkujemy i powoduje ujęcie w obwodowej komisji, która zostanie stworzona do głosowania korespondencyjnego w naszej gminie. W 7 dni przed wyborami otrzymamy do rąk własnych pakiet wyborczy, na który zawiera się koperta zwrotna, karta do głosowania wraz z kopertą na kartę do głosowania i oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Dodatkowo dołączona jest instrukcja takiego głosowania i nakładka do karty dla osób niewidomych, jeśli było to wcześniej zgłaszane. Kolejny krok to oddanie głosu, poprzez postawienie znaku x przy nazwisku kandydata i umieszczenie karty w kopercie na kartę do głosowania i koniecznie zaklejenie jej, inaczej głos będzie nieważny. Taką kopertę z oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu z podpisaną datą i miejscowością głosowania oraz podpisem wkładamy do koperty zwrotnej, jest to obligatoryjne, by głos został zaliczony. Zaklejoną kopertę nadajemy na adres obwodowej komisji wyborczej lub dzień przed wyborami osobiście dostarczamy do właściwego urzędu gminy. Istnieje też możliwość, by w dniu wyborów donieść wypełniony pakiet do obwodowej komisji wyborczej.
Jeśli zgłosiliśmy zamiar głosowania korespondencyjnego musimy pamiętać, że zgłoszenie to dotyczy także ewentualnego ponownego głosowania. W przypadku drugiej tury wyborów osoby, które wcześniej głosowały osobiście, a chciałyby głosować korespondencyjnie mogą zgłosić taki zamiar do 14 maja i zagłosować wedle opisanej wyżej instrukcji.

Sposób korespondencyjnego oddania głosu nie jest trudny, stanowi dla wielu osób wygodę i szansę, by w razie innych planów nie martwić się w dniu wyborów, że nie mieliśmy takiej możliwości.
(Barbara Makuch)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.