Facebook Google+ Twitter

Ostatnia szansa dla placówek przedszkolnych

Przedszkola nie mogą już być jedynie miejscem,w którym zostawia się swoje dzieci, aby ktoś się nimi zaopiekował. Opłaty rosną, a wraz z nimi pojawiają się nowe wymagania stawiane przez ambitnych rodziców.

Dzieci w wieku przedszkolnym coraz częściej korzystają z nowości rynku technologicznego / Fot. Paweł Kajetanowicz (UCE) Zatem rodzi się pytanie w jaki sposób rozbudować ofertę edukacyjną dla najmłodszych i jak zdobyć na to niezbędne środki?
Dzieci, przebywając w przedszkolu od 5 do nawet 10 godzin dziennie, mogą podczas pobytu bardzo wiele się nauczyć. Kontakt z rówieśnikami jest tu równie ważny, jak opieka doświadczonego personelu oraz możliwość korzystania z rekwizytów takich jak gry czy urządzenia multimedialne. Niestety, szczególnie w przypadku przedszkoli publicznych, brak środków może ograniczać ich możliwości rozwoju. Wiele placówek zostaje zamkniętych lub przechodzi w ręce stowarzyszeń, które nie zawsze wiedzą, jak mogą sfinansować istotne dla przedszkolaków projekty.

Jak skorzystać z pomocy unijnej?

Z pomocą przychodzą fundusze Unii Europejskiej. W ramach programu Kapitał Ludzki 2007–2013, zdecydowano się przeznaczyć znaczne kwoty na zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Co to w praktyce oznacza dla kadry zarządzającej placówką wychowania przedszkolnego, w której brakuje pieniędzy na zatrudnienie logopedy lub zakup innych niezbędnych narzędzi edukacyjnych? Może ona skorzystać z dofinansowania w kwocie przynajmniej od 50 tys. zł do 240 tys. zł, jeśli zdecyduje się wydłużyć godziny pracy lub zwiększyć liczbę dzieci, które mogłyby uczęszczać do przedszkola.

Środki mogą zostać przeznaczone na zatrudnienie dodatkowych pracowników takich jak logopeda czy pedagog, przeszkolenie zatrudnionego już personelu, promocję edukacji przedszkolnej w regionie, opłaty związane z prowadzeniem placówki lub zakup pomocy edukacyjnych. Szczególnie brak tych ostatnich sprawia, że niektóre polskie przedszkola mogą być gorzej oceniane przez rodziców. - Projekt dotyczy rozwoju kapitału ludzkiego, jednak 10 proc. wartości dofinansowania można przeznaczyć na cele inwestycyjne, np. zakup sprzętu elektronicznego. Nie trzeba przeznaczać całej kwoty na jedno działanie - wyjaśnia Agnieszka Kapciak z departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Multimedialna przyszłość

Korzystając z funduszy europejskich, można wyposażyć przedszkole w wysokiej jakości pomoce zapewniające dzieciom zabawę połączoną z wartościami dydaktycznymi. Opiekunowie nie są tu ograniczeni w wyborze, bazując jedynie na tradycyjnych zabawkach i grach planszowych. Mogą poszukać dobrej oferty, która pozwoli nabyć, na potrzeby placówki, nowoczesny sprzęt multimedialny. - Przyszłością są ekrany edukacyjne i podobne urządzenia - łatwe do przeniesienia, podłączone do komputera, które pozwolą dzieciom na pełne uczestnictwo w prezentowanych przez personel przedszkola grach i zabawach. Dzięki zainteresowaniu, jakie wśród kilkulatków budzi nowoczesna technologia, już teraz można stwierdzić, że urządzenia tego typu pozwalają im przyswoić znacznie szybciej znajomość liter, cyfr, podstaw języka obcego i muzyki - podpowiada Małgorzata Buś ze spółki 2lisy.pl - producenta rozwiązań edukacyjnych.

Dostępne są środki pieniężne pochodzące z programu Kapitał Ludzki, nie brakuje również możliwości spożytkowania otrzymanych funduszy. Mamy w kraju dobrze wykształconych i przygotowanych do pełnienia swoich funkcji pedagogów, psychologów czy nauczycieli języków obcych. Na rynku dostępnych jest również coraz więcej urządzeń przygotowanych pod kątem pracy z przedszkolakami - trwałych, odpornych na brudzenie, a jednocześnie bezpiecznych i niemożliwych do połknięcia przez dzieci.

Władzom przedszkola pozostaje tylko przysiąść pilnie i wypełnić wniosek o dofinansowanie. Placówka, nad którą nadzór sprawuje jednostka samorządu może ubiegać się o sfinansowanie 85% planowanych wydatków. W pozostałych przypadkach całość planowanych kosztów można pokryć z funduszy unijnych. W ramach całego projektu Kapitał Ludzki 2007–2013 przeznaczono na ten cel 37 000 000 zł. Warto skorzystać z tej puli, by unowocześnić przedszkola, które mają przecież przygotować nasze dzieci do przyszłego życia w społeczeństwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.