Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19710 miejsce

Ostatnia szansa na bezpłatny drugi kierunek studiów?

O nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym słyszeliśmy już od dawna. Najwięcej kontrowersji wzbudziły plany wprowadzenie opłat za drugi kierunek studiów. Ostatnio jednak sprawa w mediach ucichła - wzięłam więc sprawy w swoje ręce.

Najprostszym wyjściem wydawało mi się sięgnięcie do źródła. Wystosowałam list elektroniczny do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Interesowały mnie szczególnie dwa zagadnienia. Pierwsze - na jakim etapie prac legislacyjnych jest obecnie ten projekt. Drugie moje pytanie odnosiło się do konkretnego artykułu projektu nowelizacji (art. 170a), odnoszącego się do wprowadzenia opłat za drugi kierunek studiów. Nie tyle interesowały mnie konkretne rozwiązania prawne ale to, od kiedy te zasady będą obowiązywać. W postanowieniach końcowych projektu jest zapis, zgodnie z którym ustawa miałaby wejść w życie 1 października 2011 roku. Co mnie zaintrygowało, to fakt, że studenci logują się na studia w czerwcu/lipcu, czyli zanim zaczną obowiązywać nowe zasady gry. Czy więc w roku akademickim 2011/2012 będzie jeszcze (ostatnia) możliwość studiowania dwóch kierunków bezpłatnie?

Odpowiedź, którą otrzymałam dzisiaj, bardzo mnie usatysfakcjonowała. W świetle kalendarza sejmowego prace nad ustawą wyglądają następująco:
6 października 2010 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, który następnie został skierowany do prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP. Zgodnie z podjętą przez Komisję uchwałą, projekt został poddany procedurze wysłuchania publicznego, które odbyło się 9 listopada 2010 r. Następnie został skierowany do prac w Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego Sejmu RP. Po przyjęciu w dniu 4 stycznia 2011 r. przez Podkomisję sprawozdania, projekt został skierowany ponownie pod obrady Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP, która prace nad projektem ustawy zakończyła 19 stycznia 2011 r. Projekt został skierowany do drugiego czytania. Co to znaczy w praktyce? Przede wszystkim to że do ostatecznego glosowania nad przyjęciem tej nowelizacji jeszcze daleko. Jest to o tyle ważne, że dopiero po ewentualnym jej zaakceptowaniu zaczyna się etap drugi -czyli dostosowywanie się uczelni do nowych przepisów. To oznacza nowe zasady rekrutacji, zmiany w statusach uczelnianych,wycenianie wszystkich kierunków studiów i wiele innych zmian które niesie ze sobą nowelizacja- to potrwa i to długo.

Co jednak z planami wprowadzenia drugiego płatnego kierunku studiów (wspomniany art. 170a)?

Planowany termin wejścia ustawy w życie to październik 2011 r. Autor listu, główny specjalista Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Augustowski stawia sprawę jasno: Należy (...) pamiętać, że proponowane przepisy, po zakończeniu procedury legislacyjnej, będą obowiązywać studentów, którzy będą poddani procedurze rekrutacji na studia już w czasie obowiązywania nowych przepisów. Jest to odwołanie to zasady 'prawo nie działa wstecz'. Oznacza to, że limit punktów ECTS będzie naliczany dopiero po wejściu w życie przepisów znowelizowanej ustawy. Tak więc 1 października roku akademickiego 2011/2012 rozpocznie się nowa rzeczywistość, ale poprzedzająca go rekrutacja odbędzie się jeszcze na obecnych zasadach pozwalających studiować na tylu kierunkach studiów, ile jesteśmy w stanie opanować. Wydaje się więc, że ten rok to ostatnia szansa dla tych, którzy albo dotąd o tym nie myśleli, albo nie odważyli się na rozpoczęcie drugiego kierunku studiów.

Studentko, studencie - wykorzystaj swoją szansę!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Marcin - na moje rozumowanie jest tak jak piszesz. Kto sie będzie rekrutował na drugi kierunek od rekrutacji 2012/13 włącznie, będzie płacił

Komentarz został ukrytyrozwiń

Travis-dzięki za dobre słowo:) Ale sznasa na rozpoczęcie drugiego, bezpłatnego kierunku w tym roku nie dotyczy TYLKO maturzystów- ja właśnie złożyłam dokumenty na mój drugi kierunek, nawet na tej samej uczelni- nie było problemów

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin
 • Marcin
 • 14.07.2011 12:45

Travis, na to wygląda, wprawdzie ja nie jestem może super obeznany jeśli chodzi o sposób przyznawania punktów ale z kolei niepokoi mnie zdanie "proponowane przepisy, po zakończeniu procedury legislacyjnej, będą obowiązywać studentów, którzy będą poddani procedurze rekrutacji na studia już w czasie obowiązywania nowych przepisów" - czyli jeśliby brać dosłownie, to jeżeli chcę studiowac 2 kierunek i biorę ponownie udział w rekrutacji w trakcie obowiązywania nowych przepisów, czyli w przyszłym roku, wtedy płacę. Ale proszę, niech ktoś mnie zdementuje jeśli to bzdura bo nie chcę kogoś stresować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Travis
 • Travis
 • 06.07.2011 16:59

Do autorki tekstu: Brawo za dociekliwosc i zainteresowanie tematem. Nieliczny artykuł w internecie, który coś wyjaśnia.
Jednak muszę zwrócic uwagę, że tytuł tekstu i ogólny wniosek na końcu wprowadzają w błąd. W tym roku jest ostatnia szansa na rozpoczęcie drugiego bezpłatnego kierunku ale dotyczy to tylko maturzystów, którzy w ogóle zaczynają studia (jeśli chcą nie płacic muszą zacząc w tym roku 2 kierunki na raz). Nie dotyczy to jednak absolwentów oraz ludzi którzy już coś studiują ponieważ rozpoczęli studia na starych zasadach i na starych zasadach je skończyli/skończą. Ustawa ogranicza studiowanie wielu kierunków poprzez limitowanie punktów ECTS. Od teraz każdy student dostanie swoją pulę, która wystarczy mu na skończenie jednego 5-cio lub 6-cio letniego kierunku. Konsumowac punkty z puli będą dopiero kierunki rozpoczęte po wejściu ustawy w życie (październik 2011). Wobec tego absolwenci/obecni studenci mają czyste konto ponieważ nie mogą im zabrac tych punktów "do tyłu". Mogą wiec sobie zacząc bezpłatnie drugi kierunek kiedy chcą. Jest to zgodne z zasadą, że prawo nie działa wstecz.
Pan specjalista z MNiSW również zwraca na to uwagę, w przytoczonym fragmencie. Proszę nie stresowac niepotrzebnie ludzi. :)
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Weronika Piernik
 • Weronika Piernik
 • 06.06.2011 16:58

z mojej wiedzy wynika że to nie wchodzi w grę- te regulacje dotyczą osób które zostaną przyjęte na studia w ramach rekrutacji 2012/13

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alex
 • Alex
 • 04.06.2011 12:43

Ale na koniec tego roku i tak zostaniemy rozliczeni zgodnie ze średnią??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alex -jest bezpłatny jeszcze w tym roku- bo jeszcze nie obowiązują te zmiany które wprowadza ta ustawa. One wchodzą w życie z dniem 1 października- a teraz mamy czerwiec...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alex
 • Alex
 • 30.05.2011 18:16

Jak to niby jest z tą opłatą? Bezpłatne? Ale gdy ktoś nie zdobędzie odpowiednio wysokiej średniej, to i tak będzie musiał zapłacić za ten pierwszy rok. Czym to niby różni się od ustawy, że studenci są rozliczani po roku i sprawdzana jest ich średnia (bo niby tak ma teraz być)? Ja tu nie widzę, żeby ten rok miał być jeszcze bezpłatny. Może ktoś mi to wyjaśni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bartek
 • Bartek
 • 19.05.2011 17:16

Widać jakich mamy specjalistów w ministerstwie

W Polsce prawo działa wstecz!!! więc jest możliwość wyegzekwowania pieniędzy i od tych studentów jeśli ktoś się na nie połasi

Komentarz został ukrytyrozwiń
euromisiek
 • euromisiek
 • 09.02.2011 21:10

Osoby, które nie zgadzają się z zapisami Ustawy zapraszam do wyrażenia swojego sprzeciwu:
http://www.facebook.com/event.php?eid=197384006939077

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.