Facebook Google+ Twitter

Ostatnie dni kampanii prezydenckiej w USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 19:21

Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest na finiszu. Za 3 dni Amerykanie zdecydują, czy ich nowym prezydentem zostanie Barack Obama z Partii Demokratycznej, czy John McCain z Partii Republikańskiej.

W najnowszych sondażach przewaga Obamy wynosi średnio od 5 do 7 punktów procentowych. Ostatnie dni kampanii kandydaci przeznaczają na spotkania w stanach, w których walka jeszcze się nie rozstrzygnęła. Jednym z takich kluczowych stanów jest Ohio. Jutro Barack Obama zaplanował tam wiec z udziałem gwiazdy amerykańskiego rocka, Bruce'a Springsteena.

Kampania w Ohio od wielu miesięcy jest bardzo ostra. Kandydaci co kilka dni pojawiają się na wiecach, w mediach pełno jest reklamówek wyborczych, a na ulicach miast tłumy wolontariuszy zachęcają do głosowania. Jeden z nich, Jim, ma swoje stoisko w centrum Cincinnati i tam agituje za Obamą. "Jeszcze dzisiaj zachęcamy ludzi do wcześniejszego głosowania. Wyławiamy zwolenników Obamy z tłumu i jeśli się zgodzą, zawozimy ich autobusami 10 minut stąd do siedziby naszego hrabstwa w centrum Cincinnati. Tam oddają głos i jest po sprawie" - tłumaczy wysłannikowi Polskiego Radia. Jak dodaje, wolontariusze Obamy walczą o każdy kolejny głos mimo, że ich kandydat prowadzi w sondażach.

Wybory w Ohio są również ważne dlatego, że w dotychczasowej historii Stanów Zjednoczonych, zwycięzca z Ohio zawsze zostawał prezydentem kraju. Miejscowi analitycy podkreślają, że jedną z przyczyn, dla których poparcie dla Demokratów i Republikanów zwykle rozkłada się po połowie, jest duże skupisko biznesu w tym stanie, a co za tym idzie, duża liczba zamożnych i wpływowych ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.