Facebook Google+ Twitter

Ostatnie odsłony "Żony Króla Leara" w Teatrze Żydowskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-23 15:02

W najbliższy weekend 25, 26 i 27 maja Teatr Żydowski w Warszawie proponuje widzom "Żonę Króla Leara. Czarna komedia." w reżyserii Jerzego Gruzy. Spektakl zostanie zagrany po raz ostatni w tym sezonie.

 / Fot. mat. pras. Teatru Żydowskiego"Żona króla Leara. Czarna komedia." to spektakl o bezrobotnym aktorze, upokarzanym nieustannym chodzeniem od castingu do castingu. Podjęty trud nie daje jednak efektu w postaci roli. Nagle sfrustrowany aktor podejmuje decyzję – "jeszcze sięgnę po ten najwyższy temat, spontanicznie, bez zaplecza, bez teatru, lecz z ogromną, graniczącą z obłędem chęcią pracy nad rolą Leara". W tym momencie pojawia się Żona, początkowo sceptyczna, wpada na zwariowany pomysł zagrania Leara przez kobietę, wiedziona przekonaniem, że na fali współczesnych eksperymentów teatralnych jest to idealna rola dla niej. Ustępuje jednak staremu aktorowi. Mąż chorobliwie marzy o tym, aby chociaż raz jeszcze dostać "wielką rolę", jednak okoliczności zmuszają go do grania w tanich reklamówkach. Podejmuje się tego, bo przecież musi z czegoś żyć. Kiedy pojawia się kolejna szansa, stawia się na casting. Z przejęcia miesza tekst, który powinien zaprezentować jury, z głęboko w nim tkwiącym monologiem Leara. Przegrywa również ten casting. Dochodzi do niego brutalna prawda – świat już go nie potrzebuje. Jedyna myśl to samobójstwo… tak, ale teatralne, nie rzeczywiste.

"Czas - jak mówi Szekspir - to ogromne morze niewdzięczności".

 / Fot. mat. pras. Teatru ŻydowskiegoScenariusz: Paweł Binke
Reżyseria: Jerzy Gruza
Scenografia: Ewa Łaniecka
Muzyka: Teresa Wrońska
Asystent reżysera: Jadwiga Gryn

Obsada: Mąż - Wojciech Wiliński/Szymon Szurmiej, Jego Żona - Izabella Olejnik/Barbara Dziekan, Młody Człowiek - Piotr Chomik, Gosia z "Gorącej Rity" - Izabella Rzeszowska/Jadwiga Gryn, Szefowa Castingu - Joanna Przybyłowska,
Juror I - Rafał Rutowicz, Juror II - Piotr Chomik, Juror III - Ewa Dąbrowska, Sekretarka - Jadwiga Gryn, Gonerylla - Joanna Przybyłowska, Regana - Ewa Dąbrowska, Kordelia - Izabella Rzeszowska, Gloster - Piotr Chomik oraz Kent - Rafał Rutowicz.Bilety: 40-50zł, rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i online.

Teatr Żydowski
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.