Facebook Google+ Twitter

Ostatnie pożegnanie Agaty Mróz

Dziś o godz. 12 w kościele księży filipinów w Tarnowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe siatkarki Agaty Mróz.

W południe z wieży Tarnowskiego ratusza zabrzmiało Requiem Mozarta. Mszy świętej przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców, biskup Marian Florczyk.

Urna z prochami siatkarki została złożona na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu. Na uroczystości pogrzebowe oprócz rodziny i bliskich przybyli mieszkańcy miasta. W Tarnowie zamknięto ulicę Piłsudskiego, władze miasta podstawiły na przystanek obok seminarium bezpłatne autobusy komunikacji miejskiej, które zawiozły mieszkańców Tarnowa i gości na miejsce uroczystości. Rodzina i lokalne władze apelowały do mediów o zachowanie powagi uroczystości poprzez rezygnację z filmowania i robienia zdjęć w kościele.

Agata Mróz była zawodniczką BKS Stal Bielsko-Biała, z którym w 2003 i 2004 wywalczyła mistrzostwo Polski, a w 2004 i 2006 Puchar Polski. Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. W 2003 i 2005 zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Od 2006 występowała w zespole Gruppo Murcia 2002, z którym w 2007 zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii. W 2007 ze względu na zły stan zdrowia (mielodysplazja szpiku) postanowiła przerwać karierę.

Agata miała 26 lat. Od 17 roku życia zmagała się z białaczką. 22 maja 2008 r. przeszła udany przeszczep szpiku kostnego w w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Przyczyną śmierci Agaty była posocznica. Osierociła 2-miesięczną córkę Liliannę.

Agata była bardzo wrażliwą i otwartą na ludzi osobą. Dzięki swojej postawie i woli walki pokazywała chorym na białaczkę, że z tą chorobą da się żyć. Rodzina i kibice ciągle wspierali siatkarkę. Wspólnie z mężem Jackiem Olszewskim podjęła decyzję, że dzięki popularności może pomóc potrzebującym osobom. Liczne akcje zbiórki krwi uratowały wielu ludzi. - Potrzebna jest każda krew. Nie tylko dla mnie. Przecież sama nie jestem w stanie przyjąć tyle, ile zostało oddane. Mam rzadką grupę B Rh -, ale potrzebny jest każdy jej rodzaj. Nie dla mnie, dla innych - mówiła w wywiadach.

Jedno jest pewne pożegnaliśmy nie tylko wspaniałego sportowca, ale także wspaniałego człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.06.2008 22:44

autorze! odezwij się do mnie via gg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.