Ostatnie takie koszykarskie derby

Kibice koszykówki na Dolnym Śląsku po raz ostatni w tym sezonie mogli zobaczyć derby lokalnych rywali. PGE Turów Zgorzelec starło się z Victorią Górnik Wałbrzych. Wałbrzyszanie grali o honor, gdyż ich spadek z ligi był niemal pewny.

Logo Polskiej Ligi Koszykówki. / Fot. plk.plDo spotkania Turowa z Górnikiem doszło 7 marca w Zgorzelcu. Koszykarze z Wałbrzycha pojawili się w bardzo okrojonym składzie. Zabrakło Darylla Greene'a i Damiena Argetta. Wałbrzyszanie poprzez braki kadrowe związane z problemami finansowymi byli skazani na porażkę. Gracze Turowa podeszli do meczu ze spokojem, ale nie lekceważyli rywala. Byli mniej zdeterminowani niż w meczu z Polpharmą Starogard Gdański, ale to wystarczyło na gości z Wałbrzycha.

Gospodarze napotkali opór ze strony przeciwnika tylko w pierwszej kwarcie pomimo to wygrali ją 27:24. W pierwszych dwóch kwartach wynik nie przekładał się na jakość gry zawodników. Dopiero w drugiej połowie spotkania zawodnicy ze Zgorzelca udowodnili, że ich miejsce jest w czołówce ekstraklasy. W trzeciej kwarcie Turów zbudował bezpieczną przewagę nad Górnikiem (85:54), a w czwartej odsłonie skupił się na zaprezentowaniu umiejętności technicznych, popisując się doskonałą grą zespołową i efektownym zakończeniem akcji. Ostatecznie Turów Zgorzelec pokonał Górnik Wałbrzych 116:73.

Dzięki własnej wygranej i porażce Polpharmy drużyna ze Zgorzelca wskoczyła na 2. miejsce w tabeli Polskiej Ligi Koszykówki. Liderem tabeli jest Asseco Prokom. Victoria Górnik Wałbrzych zajmuje ostatnie miejsce. Po porażce na wyjeździe z Turowem spadek Wałbrzyszan z ligi jest już pewny.

Po wycofaniu się z rozgrywek Polskiej Ligi Koszykówki Śląska Wrocław, Turów Zgorzelec i Górnik Wałbrzych były jedynymi drużynami reprezentującymi Dolny Śląsk w rozgrywkach PLK. Na kolejne derby województwa kibice będą musieli poczekać przynajmniej jeden sezon.