Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10289 miejsce

Ostenda - królowa belgijskich kurortów nadmorskich

Flandria. Czy ktoś kojarzy miasto o nazwie Ostenda? Nawet chyba nie każdy wie, że leży ono w Belgii, nad Morzem Północnym.

Oostende, widok z plaży na Casino Kursaal, jedno z największych w Europie. / Fot. Angelika AmariOostende (po flamandzku) początkowo było małą wioską położoną na wschodnim krańcu wyspy zwanej Testerep. Stąd też wywodzi się jej nazwa Oost (wschód) - einde (koniec). Kiedy poziom morza opadł, wyspa przyłączyła się do lądu i tak Ostende stało się jednym z miast wybrzeża.

Status miasta uzyskało w roku 1265. Głównym przychodem mieszkańców było rybołówstwo, w XVIII wieku stało się miastem portowym, mającym monopol na handel z Afryką i Bliskim Wschodem. Miasto zyskało sobie sławę dzięki królowi Leopoldowi i Leopoldowi II, którzy uwielbiali wręcz spedzać wakacje nad morzem.

Pomnik Króla Leopolda II na koniu wtopiony w tło Pałacu - aktualnie Hotelu Thermae Palace. / Fot. A.AmariWybudowali oni piękny pałac z widokiem na morze, a ponieważ Belgowie lubią użytecznie wykorzystać dobra pozostawione przez przodków, dzisiaj mieści się tam ekskluzywny hotel Thermae Palace, natomiast po drugiej stronie obiektu znajduje się miejski basen, ogród w stylu japońskim a także galeria sztuki.

Pod arkadami pałacu wystawiane są często prace fotografików lub też prace innych artystów.
Na płycie promenady przed budowlą połyskują wbite w chodnik gwiazdy z nazwiskami aktorów belgijskich - bo Oostende to coroczny Film Festival. W tym roku w dniach 19-25 sierpnia odbył się tu pokaz filmów cieszący się, jak zwykle ogromnym zainteresowaniem, któremu towarzyszyły imprezy kulturalne, spotkania z aktorami, wywiady.

Plaża i promenada nadmorska przyciąga zarówno starsze jak i młode osoby / Fot. A.AmariOstenda to również słynny kurort. Ławki z widokiem na morze oblegają jak wrony osoby w wieku podeszłym, które przyjeżdżają tu nie tylko z powodu "ulatniającego" się prosto z morza jodu, ale również ze względu na świężą rybę i słynne tutejsze szare krewetki - przysmak Belgów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A proszę bardzo, następna wycieczka w produkcji!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

... no i zawsze można cos ciekawego tutaj przeczytac.
Ciekawy tekst i ladne zdjecia.
Dziekuje za wycieczke.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.