Facebook Google+ Twitter

Ostre NCAP

Od przyszłego roku zmieniają się zasady oceny nowych samochodów pod względem bezpieczeństwa. Nie będzie już tak łatwo o pięć gwiazdek.

W przyszłym roku producenci aut będą musieli solidnie popracować nad bezpieczeństwem maszyn. Zmieniają się zasady oceniania w testach Euro NCAP.

Kiedy powstawało Euro NCAP (1997) zdobycie pięciu gwiazdek w testach było czymś nieosiągalnym. Jeśli dobrze pamiętam motoryzacja przeszła niezwykłą ewolucję od tamtego okresu i już w 2005 roku, od renault megane rozpoczęła się era bezpiecznych, pięciogwiazdkowych samochodów. Teraz każda firma jeśli chce, tworzy samochód o najwyższym standardzie bezpieczeństwa. Dlatego szefostwo wyraża zadowolenie, że coraz większa liczba aut dostaje najwyższą notę w crash testach, ale podnosi poprzeczkę wyżej.

Od lutego przyszłego roku nastąpią zmiany. Nadal będzie można uzyskać pięć gwiazdek, ale będzie o to znacznie trudniej. Do tej pory koncerny produkowały auta zaprojektowane pod kątem ochrony dorosłych pasażerów. Nowe oceny będą brały pod uwagę dużo więcej elementów niż obecne, a ocena końcowa będzie średnią wyników z każdej kategorii. Składowe nowej oceny będą następujące: ochrona zarówno dorosłych jak i małoletnich pasażerów, ochrona pieszych, działanie systemów kontroli trakcji (ESP) oraz ochrona przed urazami szyjnej części kręgosłupa w razie uderzenia z tyłu.

- Jestem zachwycony, że coraz więcej samochodów otrzymuje ocenę pięciu gwiazdek w naszych crash testach. Tym niemniej, konieczne jest, aby Euro NCAP podwyższało standardy bezpieczeństwa, do których będą mogli dążyć producenci aut. Nasz nowy system oceniania ma to zagwarantować - uzasadnia Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP w wypowiedzi dla portalu moto.pl. - Nie mam najmniejszych wątpliwości, że producenci poradzą sobie z nowym wyzwaniem, tak samo, jak radzili sobie do tej pory. Projektowanie i wdrażanie nowych technologii oznacza lepsze bezpieczeństwo i potencjalne obniżenie liczby śmiertelnych ofiar. Chcemy nagradzać tych producentów, którzy za podstawowy cel postawią sobie dbałość o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.