Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8165 miejsce

Ostrość wzroku uratowana

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-04-11 09:07

Poznanianka jest pierwszą Polką, u której dokonano tego typu chirurgicznej korekty. Plamka jest najważniejszym miejscem siatkówki, w której przetwarza się bodźce świetlne na nerwowe. Od niej zależy nasza zdolność rozróżniania szczegółów.

Z czasem u niektórych osób dochodzi w niej do chorób, które upośledzają wzrok. W Klinice Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zmieniono miejsce położenia plamki, aby dalej mogła służyć pacjentce.

– Chirurgiczne przesunięcie plamki wykonaliśmy na razie u jednej pacjentki, ale już są kolejni, którzy czekają na podobną operację – mówi dr hab. Jarosław Kocięcki, kierownik poznańskiej kliniki, najbardziej zaawansowanego w diagnostyce i nowych metod leczenia siatkówki ośrodka w Polsce.Operacje na oku wymagają niezwykłej precyzji

W skali mikroGdyby rok temu kobieta zgłosiła się z tym samym schorzeniem, lekarze rozłożyliby bezradnie ręce. Zmiany w centralnym miejscu „ekranu oka”, jakim jest siatkówka, były tak zaawansowane, że nie byłoby dla niej ratunku. Dzisiaj lekarze mogli jej zaoferować metodę, którą zastosowali po raz pierwszy w poznańskiej klinice i w kraju. Plamka została przeniesiona w bezpieczne miejsce, gdzie, przynajmniej na razie, nie grozi jej zniszczenie.
– Takie operacje nigdzie na świecie nie są wykonywane na skalę masową przede wszystkim dlatego, że tylko nielicznych pacjentów można leczyć tą metodą – wyjaśnia kierownik kliniki. Tuż przed Wielkanocą badano pacjenta, który już został zakwalifikowany na drugi identyczny zabieg.
Jak trudna jest taka operacja? Wystarczy sobie wyobrazić pole o rozmiarach 1,5 milimetra na 2 milimetry. Tej wielkości jest plamka, która znajduje się dokładnie naprzeciwko widocznej dla nas źrenicy oka, tyle że w obrębie jego tylnego bieguna.
– Zabieg, trwający nawet do trzech godzin, obarczony jest dużym ryzykiem i wymaga ogromnego skupienia. Nigdy też nie można przewidzieć jego rezultatów – opowiada poznański specjalista.

Światowy standardTo mikroskopijne „ciałko” posiada najwyższą rozdzielczość widzenia i jest częścią siatkówki wyścielającej dno oka. Gęste rozmieszczenie receptorów w tym miejscu pozwala nam widzieć ostrze żyletki i barwy motyla. Z wiekiem często dochodzi do niekorzystnych zmian w tym newralgicznym dla wzroku miejscu siatkówki. W poznańskiej klinice w ich leczeniu stosuje się również inne najnowsze na świecie metody.
– Jedną z nich są tzw. iniekcje doszklistkowe, a inną chirurgiczne usuwanie czynników wpływających na odwarstwienie siatkówki – wylicza osiągnięcia poznańskich lekarzy dr med. Jadwiga Bernardczyk-Meller z kliniki.

W tej drugiej metodzie Poznań ma największe w kraju doświadczenie. Dr Marcin Czajka jako jedyny z Polaków miał możność przeprowadzenia takiej pracy doświadczalnej w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy lekarze, którzy dzisiaj pracują w Klinice Okulistycznej UM w Poznaniu, mają za sobą staże i praktyki lekarskie w największych, renomowanych ośrodkach okulistycznych na świecie.

Geny dla oka

Nasz ośrodek współpracuje na co dzień z dr. hab. Maciejem Krawczyńskim, poznańskim specjalistą, który jest jedynym polskim okulistą będącym jednocześnie genetykiem. Ścisła z nim współpraca pozwala nam prowadzić poradnictwo genetyczne. Z jego pomocy korzystamy też w diagnostyce wczesnych stadiów choroby plamki – mówi prof. Krystyna Pecold, która przez wiele lat kierowała poznańską kliniką.
Jeszcze niedawno przy degeneracji plamki jedynym pomocnym narzędziem był laser. Obecnie w poznańskim ośrodku coraz częściej wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia nauki, które wymagają stosowania optycznej koherentnej tomografii, leków i chirurgicznych operacji. Tylko w Poznaniu przy ul. Długiej najnowocześniejsza aparatura pomaga lekarzom badać nowotwory oka, napromieniowywać je i usuwać, oszczędzając przy tym wzrok.

Rekordowe sympozjumRośnie na świecie prestiż międzynarodowych sympozjów poświęconych siatkówce oka, które odbywają się w Poznaniu. Tegoroczne spotkanie okulistów, które potrwa od jutra do soboty zgromadzi w stolicy Wielkopolski 1300 uczestników. Wielu zagranicznych gości wygłosi odczyty. Głównym tematem obecnej wymiany wiedzy jest plamka. Specjaliści omówią postępy w diagnostyce i leczeniu, a także powikłania oczne w cukrzycy.

Danuta Pawlicka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.