Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec: Samolot z Pułanek nie odleci

Redakcja
Samolot - symbol Osiedla Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Samolot - symbol Osiedla Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
Kiedy dwa tygodnie temu Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłosiła, że ma zamiar sprzedać samolot, znajdujący się na Osiedlu Pułanki, zaprotestowała spora grupa mieszkańców nie tylko tego osiedla.

Z inicjatywy Dominika Kwiatkowskiego, mieszkańca pobliskiej ulicy Kopernika w Internecie ukazała się petycja skierowana do władz miasta i OSM. Czytamy w niej m.in. "Samolot na Pułankach to jeden z głównych znanych zabytków (miejsc) w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest on drogowskazem, jak i punktem odniesienia dla kierowców jadących przez pobliskie skrzyżowanie, miejscem spotkań mieszkańców, punktem na zaplanowanej trasie spaceru, a w szczególności urozmaiceniem w tej części miasta. Osiedle Pułanki słynie z MIG - a-17 PF. To tam dzieci (i nie tylko) podziwiają, jak wygląda samolot z bliska.(...) Kiedyś przy samolocie była tablica upamiętniająca żołnierzy, więc samolot spełniał także rolę pomnika. (...) Jest on wizytówką naszego miasta. MIG wiele razy pojawiał się na folderach, reklamach i pocztówkach z naszego miasta".

Autor petycji zaproponował także, że w samolocie można by zorganizować na przykład wystawę zdjęć lotniczych, a w pobliżu maszyny jest doskonałe miejsce na wszelkiego rodzaju festyny miejskie.

Prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Marek Zaręba, tłumaczył, że decyzja o sprzedaży MIG-a z Pułanek to realizacja jednego z postulatów, który pojawił się na Walnym Zebraniu Członków Spółdzielni. Postawiony ponad 20 lat temu samolot wymaga bowiem nakładów finansowych ze względu na swój nie najlepszy stan techniczny.

Teraz, pod wpływem protestu mieszkańców przywiązanych do tego symbolu miasta i osiedla (dodajmy, że kilka lat temu z Pułanek zniknął inny samolot, znajdujący się w centrum blokowiska), spółdzielnia zdecydowała się odstąpić od swego zamysłu. Trudno bowiem zlekceważyć podpisaną przez blisko 400 mieszkańców petycję! W określonym terminie nie wpłynęła też żadna oferta od potencjalnego nabywcy samolotu, pewnie dlatego, że wykonany jest on z mało wartościowego duraluminium, który nie nadaje się do przetopienia.

Warunkiem pozostania samolotu w jego dotychczasowym miejscu jest pozytywna ekspertyza techniczna maszyny. Pomoc w jej przeprowadzeniu zaoferował OSM prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Wilczyński. Być może dzięki pomocy miasta rejon MIG-a uda się sensownie zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców nie tylko Osiedla Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto