Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec: Samolot z Pułanek nie odleci

Kiedy dwa tygodnie temu Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłosiła, że ma zamiar sprzedać samolot, znajdujący się na Osiedlu Pułanki, zaprotestowała spora grupa mieszkańców nie tylko tego osiedla.

Z inicjatywy Dominika Kwiatkowskiego, mieszkańca pobliskiej ulicy Kopernika w Internecie ukazała się petycja skierowana do władz miasta i OSM. Samolot - symbol Osiedla Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakCzytamy w niej m.in. "Samolot na Pułankach to jeden z głównych znanych zabytków (miejsc) w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest on drogowskazem, jak i punktem odniesienia dla kierowców jadących przez pobliskie skrzyżowanie, miejscem spotkań mieszkańców, punktem na zaplanowanej trasie spaceru, a w szczególności urozmaiceniem w tej części miasta. Osiedle Pułanki słynie z MIG - a-17 PF. To tam dzieci (i nie tylko) podziwiają, jak wygląda samolot z bliska.(...) Kiedyś przy samolocie była tablica upamiętniająca żołnierzy, więc samolot spełniał także rolę pomnika. (...) Jest on wizytówką naszego miasta. MIG wiele razy pojawiał się na folderach, reklamach i pocztówkach z naszego miasta".

Autor petycji zaproponował także, że w samolocie można by zorganizować na przykład wystawę zdjęć lotniczych, a w pobliżu maszyny jest doskonałe miejsce na wszelkiego rodzaju festyny miejskie.

Prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Marek Zaręba, tłumaczył, że decyzja o sprzedaży MIG-a z Pułanek to realizacja jednego z postulatów, który pojawił się na Walnym Zebraniu Członków Spółdzielni. Postawiony ponad 20 lat temu samolot wymaga bowiem nakładów finansowych ze względu na swój nie najlepszy stan techniczny.

Teraz, pod wpływem protestu mieszkańcówMIG 17 PF w całej okazałości. / Fot. Krzysztof Krzak przywiązanych do tego symbolu miasta i osiedla (dodajmy, że kilka lat temu z Pułanek zniknął inny samolot, znajdujący się w centrum blokowiska), spółdzielnia zdecydowała się odstąpić od swego zamysłu. Trudno bowiem zlekceważyć podpisaną przez blisko 400 mieszkańców petycję! W określonym terminie nie wpłynęła też żadna oferta od potencjalnego nabywcy samolotu, pewnie dlatego, że wykonany jest on z mało wartościowego duraluminium, który nie nadaje się do przetopienia.

Warunkiem pozostania samolotu w jego dotychczasowym miejscu jest pozytywna ekspertyza techniczna maszyny. Pomoc w jej przeprowadzeniu zaoferował OSM prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Wilczyński. Być może dzięki pomocy miasta rejon MIG-a uda się sensownie zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców nie tylko Osiedla Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

samolot pasażerski z centrum Pułanek przy szkole podstawowej nr 7 tuz za moim blokiem rozebrano niespełna 20 lat temu (jakoś na wiosnę 1997) pamiętam jak bylem w szkole ktoś wpadł do niej i krzyknął "samolot nam rozbierają" polowa szkoły wybiegła by zobaczyć jak perfidnie za pomocą palnika odcinają ogon i skrzydła, odrazy było widać ze to na złom. Gdybyśmy mieli informacje to by go nam nie dali rady zabrać ale zrobili to po cichu i po kryjomu, w momencie gdy zrozumieliśmy nic już się nie dało zrobić, możne i bawiliśmy się tam "na wysokościach" ale tylko dlatego ze nikt nam nic z tego powodu nie robił, uwielbialiśmy ten samolot mieliśmy w nim klub, miejsce spotkań zabaw a od 20 lat mamy 3 chamskie betonowe słupki na których stały kola samolotu i chodnik z którymi nic do dzisiaj nie zrobili, jedynie rozebrali szachownice która również była symbolem i miejscem zabaw i zrobili coś na kształt parku metoda na "odwal się". Teraz dzieciak może tam jedynie trawę deptać choć niedaleko zrobili plac zabaw ale to miejsce "Tylko" dla najmłodszych dzieciaczków. Podsumowanie - nie ma w Ostrowcu czego odwiedzać krzemionki kościół w centrum i koniec pieśni... a rzeczy naprawdę Ciekawe chce się rozbierać na złom bo nie trzeba będzie na to kasy wydawać a i się zarobi przy okazji. PS. schody od dużego samolotu jeszcze rok później spotkałem na jednym z terenów należących do przedsiębiorstwa skupu złomu

Komentarz został ukrytyrozwiń
mysliwiecbartek
  • mysliwiecbartek
  • 19.04.2012 16:28

c

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
  • Andrzej
  • 07.07.2011 16:55

http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecia/oryginaly/1/ostrowiec-pamietacie.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń
klaudia
  • klaudia
  • 19.06.2011 21:54

Gdzie dokladnie byl ten drugi samolot?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Placki i Ciastka
  • Placki i Ciastka
  • 30.11.2010 10:07

lubie placki

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niestety, rozebrali go na złom, a był większy od tego i kiedyś mieściła sie w nim bardzo oryginalna kawiarenka. Dobrze, że drugi MIG się ostanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co zrobili z tym drugim samolotem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.