Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Św.: Brutalny realizm Sławomira Lewczuka w BWA

Kolejny rok wystawienniczy w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła w piątek, 11 stycznia 2013 roku, ekspozycja dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych polskich artystów, Sławomira Lewczuka zatytułowana "Dyscyplina zapisu".

Sławomir Lewczuk. / Fot. Krzysztof KrzakSławomir Lewczuk chce, by przedstawiać go jako artystę z Krakowa (nie krakowskiego), bo z tym miastem związany jest od wielu lat; tu ukończył Wydział Architektury na miejscowej politechnice oraz Wydział Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodził się jednak w Czerkasach na Wołyniu. Jego twórczość artystyczna rozwija się od lat 60. minionego wieku i jest niejednorodna pod względem dziedzin sztuki. Poza malarstwem, które dominuje w artystycznej aktywności Lewczuka, zajmuje się on również tworzeniem scenografii w wielu polskich i zagranicznych teatrach (m.in. Teatr im. Słowackiego w Krakowie czy Meeting Ground Theatre w Nottingham), współpracuje też z wieloma wydawnictwami, dla których wykonuje okładki i ilustracje do książek.

Dyrektorka ostrowieckiego BWA, Jolanta Chwałek, przedstawiając artystę na początku wernisażu podkreśliła, żeDyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jolanta Chwałek ze Sławomirem Lewczukiem podczas wernisażu. / Fot. Krzysztof Krzak autorzy "Wielkiej encyklopedii malarstwa polskiego" nie potrafili sklasyfikować Sławomira Lewczuka, przyporządkować jego twórczość do określonego nurtu. - Żadne izmy się go nigdy nie imały - mówiła Chwałek. - Jest to absolutnie osobna twórczość na mapie polskiego świata plastycznego. Można powiedzieć, że Sławomir Lewczuk od czterdziestu pięciu lat maluje ten sam obraz, choć stworzył już ponad pięćset dzieł. Głównym ich tematem są relacje międzyludzkie, przede wszystkim ich ciemne strony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.