Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Św. O Kościele i polityce z Tadeuszem Bartosiem

Redakcja
Tadeusz Bartoś podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Tadeusz Bartoś podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
"Kościół vs polityka" - pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji w Ostrowcu Świętokrzyskim 26 kwietnia 2017 roku. Gościem był filozof Tadeusz Bartoś.

Szkoda, że tak niewielka liczba ostrowczan zechciała skorzystać z zaproszenia organizatorów i przyjść do Osiedlowego Domu Społecznego "Malwa", gdyż wbrew przypuszczeniom niektórych, wykład Tadeusza Bartosia, byłego dominikanina, publicysty i doktora habilitowanego i profesora nadzwyczajnego stołecznej Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora nie był bezpardonowym atakiem na Kościół, lecz w swej zasadniczej części okazał się merytorycznym, wyważonym wykładem na temat historii tej instytucji. Bartoś przedstawił swoją autorską analizę (w aspekcie historycznym) sytuacji, z którą mamy obecnie do czynienia w naszym kraju i kilku innych państwach, a dotyczącą wpływu Kościoła na sprawy państwowe czy sensu stricto polityczne.

Ta ostatnia sprawa dominowała raczej w rzeczowej dyskusji, która wywiązała się po akademickim wystąpieniu wykładowcy Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Warszawie i w krótkiej rozmowie z dziennikarzami lokalnych mediów i Wiadomości 24.pl. - W Polsce Kościół, znaczy: biskupi, jest bardzo silnie zaangażowany po jednej stronie sporu politycznego, co jest niezgodne z nauką Kościoła katolickiego - mówił żurnalistom Tadeusz Bartoś. - Nauczanie Kościoła dotyczy sporów o państwo demokratyczne, którego nie było w Polsce kilka dekad temu i wtedy pomoc tej instytucji w walce z totalitaryzmem, który dążył do likwidacji wszelkich przejawów życia społecznego, publicznego, religijnego miała uzasadnienie. Kościół katolicki ma prawo bronić siebie i społeczeństwo w sytuacjach totalitarnych. W sytuacjach gry politycznej, gdy działają elementy demokracji nauka Kościoła nakazuje, by nie był on stroną sporu. Natomiast w naszym kraju wspiera on bardzo wyraźnie i aktywnie od wielu lat Prawo i Sprawiedliwość.

Pytany o prognozy na przyszłość co do aktywności politycznej Kościoła, Tadeusz Bartoś stwierdził, że obecnie trudno cokolwiek przewidywać. - Możliwe jest, że nie będzie żadnej zmiany i obecna postawa będzie się replikować w kolejnych pokoleniach duchownych - powiedział. - Natomiast wierni w Polsce są pasywni, ponieważ duchowni wymagają od nich poddaństwa i słuchania się, nie zajmowania żadnego stanowiska. Byłoby fajnie, gdyby mieli ochotę, siły i czas zaangażować się, stworzyć oddolne ruchy protestu przeciwko zaangażowaniu Kościoła po jednej stronie sporu politycznego, ale moim zdaniem tego nie zrobią.

Zdaniem Tadeusza Bartosia, byłego dominikanina, nie ma też co liczyć na samych duchownych, gdyż każda nawet najmniejsza próba samodzielnego myślenia i mówienia jest surowo karana przez władze kościelne. Przykładem są choćby suspendowany ksiądz Lemański czy ksiądz Boniecki, który ma zakaz wypowiadania się w mediach. Marginalizowani są lub byli tacy racjonalnie myślący duchowni, jak nieżyjący już biskup Życiński czy bp Pieronek. Czasami sensownie wypowiedzą się niezależni od biskupów zakonnicy (na przykład dominikanin Paweł Gużyński), ale niewiele, w opinii Bartosia, z tych ich wypowiedzi wynika. Kościołem w Polsce nie zajmuje się w żaden sposób również papież. - Wygląda na to, że jest niepoinformowany, albo jest poinformowany i to akceptuje - powiedział Tadeusz Bartoś indagowany przez Wiadomości 24.pl. - Na ten temat nie ma żadnej jego wypowiedzi! Ostatnio mianował biskupem Krakowa bardzo kontrowersyjnego człowieka, zwolennika spiskowej teorii zamachu w Smoleńsku (arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - przyp. KK), czyli mianował szalonego człowieka! Czy to jest niekompetencja rzecznika papieskiego czy celowa polityka - o to trzeba by zapytać kogoś, kto zna kulisy polityki watykańskiej.

Gościem kolejnego Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie 10 maja br. Magdalena Środa, etyk, filozof, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto