Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. 10-lecie chóru Ad Libitum

10. rocznicę powstania i działalności obchodził w sobotę, 9 listopada 2013 roku, chór Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Ad Libitum. Urodzinowy koncert odbył się w sali kina Etiuda.

Chór Ad Libitum z Ostrowca Świętokrzyskiego obchodził 10 - lecie działalności. / Fot. Krzysztof KrzakHistoria chóru Ad Libitum (z łacińskiego: według upodobania) rozpoczęła się w październiku 2003 roku, kiedy to z inicjatywy Mariana Majeckiego powstała siedmioosobowa grupa śpiewacza, będąca pierwszą sekcją Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działał pod auspicjami Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Grupa wykonywała wówczas pieśni patriotyczne, ludowe i rozrywkowe.

Pięć lat później zespół liczył już 29 osób i wtedy też nastąpił rozłam: 18 członków grupy śpiewaczej przeszło z UniwersytetuŚpiewane życzenia złożyły jubilatom Chmielowianki. / Fot. Krzysztof Krzak Trzeciego Wieku WSBiP do Miejskiego Centrum Kultury i zaczęło występować pod nazwą Ad Libitum. Dyrygentką została wówczas Elżbieta Łukawska (wcześniej funkcję tę pełnili: Marian Majecki, Janusz Firmanty, Elżbieta Klimas, Wiesława Lelas, Alicja Barańska i Waldemar Sołtys). Od 2010 roku chórem kieruje Paweł Cieślik. Dziś 35 – osobowy chór Ad Libitum śpiewa na cztery głosy i ma w repertuarze kilkadziesiąt utworów o różnych charakterze (od kolęd i utworów sakralnych oraz pieśni patriotycznych po folklor, muzykę rozrywkową i biesiadną).Cztery utwory zaprezentował chór nauczycielski Coro Cantorum pod dyrekcją Ewy Goworowskiej. / Fot. Krzysztof Krzak
Od sześciu lat Chór Ad Libitum jest organizatorem Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Szewnie z udziałem zespołów folklorystycznych. Często uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, jubileuszach i niektórych spotkaniach okolicznościowych. Gościnnie wystąpił m.in. w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Kałkowie, Zakopanem, a ostatnio w Rabce – Zdroju, gdzie koncertował z rabczańskim Chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Cantabille.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.