Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4887 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Bez wyjścia na osiedlu Tęczowym

W centrum osiedla Rosochy w Ostrowcu Świętokrzyskim, administrowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową Krzemionki powstaje inne osiedle - Tęczowe. Jego inwestorem jest OTBS, które w ogrodzeniu bloków nie przewidziało furtki od strony Rosoch.

Osiedle Tęczowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakZ liczącego siedem, ogrodzonych ze wszystkich stron bloków istnieje tylko jedno wyjście - od strony ulicy Pogodnej. To powoduje, że jego mieszkańcy, chcąc się dostać na przykład do sklepów znajdujących się w większości przy ulicy Sikorskiego muszą nadkładać drogi i chodzić dookoła, by wyjść z osiedla Tęczowego jedynym istniejącym wyjściem. Niektórzy z nich w linii prostej do wspomnianych sklepów mają zaledwie 200 metrów, natomiast okrążając osiedle już około kilometra. To jest szczególnie uciążliwe dla ludzi starszych czy matek z dziećmi. W związku z tym mieszkańcy nowego osiedla oraz władze Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zabiegają o możliwość wykonania w istniejącym ogrodzeniu od strony osiedla Rosochy furtki.

Z pozoru prosta operacja natrafiła jednak na przeszkody natury prawnej i niechęć mieszkańców osiedla Rosochy. Paweł Wieczorek, zastępca prezesa zarządu do spraw gospodarki zasobami Spółdzielni Mieszkaniowej "Krzemionki" wyjaśnia na łamach "Gazety Ostrowieckiej": - Zarówno miejscowy plan zagospodarowania terenu, jak i projekt nie przewidywał obsługi obszaru tego osiedla poprzez ciąg pieszy położony na nieruchomości osiedla Rosochy 81-86. Komunikacja piesza i jezdna osiedla "Tęczowe" zaprojektowana została od strony ulicy Pogodnej. Postulowane przejście miałoby być usytuowane na działkach, będących częścią wspólną nieruchomości osiedle Rosochy 81, 82, 83, 84, 85 i 86, której współwłaścicielami są: SM "Krzemionki" w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz właściciele wyodrębnionych lokali mieszkalnych. Dokonywanie zmian w zatwierdzonym projekcie zagospodarowania osiedla "Tęczowe" wymagałoby ponownego uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, to jest nie tylko spółdzielni, ale także właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych, których jest 118.Osiedle Tęczowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Paweł Wieczorek dodaje również, iż lokatorzy autonomicznego osiedla, jakim jest "Tęczowe", korzystając z ciągów pieszych będących częścią nieruchomości musieliby partycypować w kosztach utrzymania tych ciągów, takich jak naprawa, bieżące utrzymanie czystości, odśnieżanie w okresie zimowym. Stanowisko Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej popierają również mieszkańcy osiedla Rosochy, którzy wyrażają swoją opinię między innymi na internetowym forum Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie można znaleźć na przykład takie wpisy (pisownia oryginalna): Komuś zachciało się "autonomicznego" osiedla wewnątrz innego już istniejącego a wam się zachciało tam mieszkać to teraz się męczcie z tym problemem. Wasze osiedle korzysta z infrastruktury należącej do osiedla Rosochy a oddzielacie się od tych Rosoch płotem to nie dziwcie się, że SM Krzemionki także chce się odciąć od was. Proste jak budowa cepa... a nawet jeszcze prostsze - zwykła wzajemność.
Wydaje się, że furtka w ogrodzeniu osiedla Tęczowego nieprędko się pojawi, jeśli w ogóle...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.04.2014 09:17

na zjawisko trzeba spojrzeć szerzej. Zjawisko budowy grodzonych osiedli w Polsce ma się dobrze. Niestety nikt nie mówi o tym jakie problemy to generuje. Osiedle z artykułu jest wyjątkowo kuriozalnym przypadkiem. Niestety nie odosobnionym. Wystarczy poszukać w sieci żeby znaleźć przykłady sporów mieszkańców zamkniętych osiedli z sąsiadami. Nie jest to wynik ludzkiej złej woli, po prostu pewne rozwiązania architektoniczne generują konflikty i problemy. Myślę że potrzebna tu jest szersza rozmowa o tym jak powinna wyglądać przestrzeń w której mieszkamy. Jak pogodzić interesy różnych grup. Jak zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie nie zabierając reszcie społeczeństwa możliwości wygodnej komunikacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech nam żyją i rozkwitają Kargule i Pawlaki!!!
Skoro już o cepach mowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.