Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Ciucholand i gra plenerowa

Inwencja członków Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki w Ostrowcu Świętokrzyskim zdaje się być niewyczerpana. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy 14 czerwca 2014 roku odwiedzili Pracownię Otwartą "Kontrola Jakości".

Ciuchy i sztuka. / Fot. Krzysztof KrzakPrzy alei Solidarności 9 otwarto wtedy bowiem nietypowy ciucholand pod nazwą "Adam lub Ewa". Można się w nim zaopatrzyć w dowolny ciuszek z wszywką z logo Pracowni Otwartej "Kontrola Jakości", płacąc za każdy z nich 3 złote. Nie jest to jednak dokładnie taki sam szmateks, jaki znamy z naszych miast i osiedli. Poza odzieżą również elementy wystroju sklepu pełnią w nim niezwykle istotną rolę. Są nimi m.in. wiszące na ścianach rysunki, obrazy i fotografie. Zdarza się jednak tak, że pod jednym tytułem kryją się prace wykonane odmienną techniką i mającą różną, często satyryczną formę; w innym przypadku takie same prace mogą mieć inne tytuły. Pomysłodawca tego przedsięwzięcia, warszawiak JakubJakub Słomkowski, pomysłodawca najnowszego wydarzenia w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości. / Fot. Krzysztof Krzak Słomkowski, który z wykształcenia jest malarzem, ale zajmuje się też performancem, muzyką i tańcem, tak mówi o tej oryginalnej wystawie - lumpeksie: - "Adam lub Ewa" mówi coś o Ostrowcu Świętokrzyskim, który kryje w sobie wiele tajemnic i podobnie jak wiele polskich miast z ciekawą historią nie może być odbierany wyłącznie na podstawie pierwszego impulsu. Nie znaczy to, iż pierwszy impuls jest błędny. Warto jednak czasem spojrzeć na to, co wydaje się nam znane z innej perspektywy.

Grzebalnia oblężona przez uczestników wernisażu. / Fot. Krzysztof KrzakImpulsem do stworzenia tego wyjątkowego sklepu była chęć rozpropagowania działalności tej prężnej placówki kulturalnej, która całkiem niedawno weszła przebojem na kulturalny rynek miasta. - Jakiś czas temu podczas warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki jeden z prowadzących, Arek Pasożyt, opracował ankietę, z którą wysłał nas "w miasto", żeby sprawdzić, czego mieszkańcom w Ostrowcu brakuje - opowiadał Wiadomościom 24.pl Jakub Słomkowski. - Wtedy przekonałem się, że nawet osoby mieszkające niedaleko tej pracowni otwartej nie wiedzą, iż ona tu istnieje. Należało więc zrobić coś, co wypromuje to miejsce wśród mieszkańców, jako miejsca otwartego dla każdego, nie tylko dla wysublimowanego odbiorcy sztuki.Prace Jakuba Słomkowskiego - Rękojeść. / Fot. Krzysztof Krzak
Za pomysłem poszły działania polegające na wręczaniu ulotek przechodniom na ulicach w rejonie Pracowni Otwartej "Kontrola Jakości", zostawianie informacji w okolicznych sklepach. I zaiste zabiegi te sprowadziły na aleję Solidarności 9 osoby, które pewnie nigdy by do "prawdziwej" galerii nie zajrzały i przy okazji zakupów obejrzały pomysłowe prace Słomkowskiego.

Ciucholand będzie działał przez tydzień, do następnej soboty (21 czerwca). Czynny będzie codziennie w godzinach 15.00 - 18.00, a w sobotę od 11.00 do 14.00. Warto się pośpieszyć, bo już podczas wernisażu wiele ubrań znalazło swoich nabywców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.