Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10808 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski: czwartek z Anną Lutosławską-Jaworską

Na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, 10 lutego 2011 roku przyjechała do tego miasta Anna Lutosławska-Jaworska, która dwukrotnie spotkała się z miłośnikami literatury i teatru.

Anna Lutosławska-Jaworska. / Fot. Krzysztof KrzakNazwisko tej wszechstronnej artystki: aktorki, fotografki i pisarki ilustrującej niekiedy swoje książki z pewnością wielu czytelnikom niewiele mówi, choć stworzyła wiele doskonałych kreacji na deskach teatralnych Krakowa i Wrocławia (np. Violę w "Wieczorze Trzech Króli", Rozalindę w "Jak wam się podoba", Idalię w "Fantazym" i tytułowe role w "Antygonie", "Fedrze" i "Cudzoziemce"). Kojarzona jest jednak głównie z epizodem nauczycielki w drugim odcinku kultowego serialu "Czterej pancerni i pies". Anna Lutosławska pojawia się tam w pamiętnej scenie, gdy Gustlik (Franciszek Pieczka) usiłuje zjeść jajko. I właśnie o udział w tym serialu, o to, czy jeździła czołgiem, czy wyleczyła już rany odniesione w filmie pytały aktorkę dzieci, które przybyły tłumnie na poranne spotkanie z nią do Galerii Fotografii MCK. Padło też bezpardonowe pytanie o wiek pani Lutosławskiej, ale też i refleksyjne - o wyobraźnię niezbędną do pisania książek. Bowiem spotkanie to poświęcone było w głównej mierze promocji książki Lutosławskiej-Jaworskiej skierowanej do młodych czytelników zatytułowanej "Jak Dorotka i Bartek poznawali Ewangelię". Potem dzieci gremialnie prosili artystkę o autografy solennie zapewniając, że zajmą one poczesne miejsce na ... lodówce (przyczepione magnesem).

Dorośli, którzy przyszli na wieczorne spotkanie z Anną Lutosławską-Jaworską "załapali" się na cukierki, które ostały się po wizycie młodych czytelników. A następnie rozpoczęła się rozmowa starych dobrych znajomych. Bowiem związki artystki z miastem nad Kamienną sięgają bodaj lat 80. gdy Anna Lutosławska została poproszona do współpracy przez ówczesną instruktorkę, a dziś dyrektorkę Miejskiego Centrum Kultury, Elżbietę Baran. Mająca na swoim koncie największe role repertuaru klasycznego aktorka i pedagog krakowskiej Państwowej Wyższej szkoły Teatralnej chętnie się zgodziła i przez kilka lat "z doskoku" służyła radą i pomocą utalentowanym artystycznie amatorom z Ostrowca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* Ale miałeś interesujące spotkanie. Kulturalnie jest w tym Ostrowcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.