Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3288 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Dyskutowano o godności dziecka

W przeddzień międzynarodowego święta dziecka i w Roku Janusza Korczaka w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się konferencja naukowa pod hasłem "Dzieci to przyszli ludzie - godność dziecka w pedagogice korczakowskiej".

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim gościła uczestników konferencji korczakowskiej. / Fot. Krzysztof KrzakOrganizatorami tej przeznaczonej głównie dla nauczycieli i pedagogów konferencji był Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych "Źródło", Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach (filia w Ostrowcu Świętokrzyskim) i miejscowa Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości, która była gospodarzem całego przedsięwzięcia. Słuchacze mogli wysłuchać wielu interesujących wystąpień poświęconych działaniom na rzecz dzieci i młodzieży. Profesor Barbara Kałdon mówiła o dzieciach ulicy, jako formie patologii społecznej i perspektywie historycznej przemocy wobec dziecka; dr Anna Pierścińska - Maruszewska z WSBiP zajęła się relacjami matka - dziecko utrwalonymi w języku; dr Anna Dąbrowska z tej samej uczelni przedstawiła innowacyjne oddziaływania resocjalizacyjne dla nieletnich sprawców zachowań przestępczych. Korczakowski akcent pojawił się w wystąpieniu dr Edyty Wolter z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie "Dziecko jako podmiot procesu wychowania w koncepcji Janusza Korczaka".

Sędzia Anna Maria Wesołowska po spotkaniu z młodzieżą. / Fot. Krzysztof KrzakGościem ostrowieckiej konferencji była sędzia Anna Maria Wesołowska z Sądu Okręgowego w Łodzi, ekspert od przestępczości zorganizowanej, doradca Ministra Sprawiedliwości w Radzie ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem. Do niedawna pani sędzia prowadziła sygnowany własnym nazwiskiem program z gatunku court show w TVN, który przestał być realizowany, bo zdaniem producenta okazał się za bardzo edukacyjny, a za mało rozrywkowy. Anna Maria Wesołowska jako jedyna z prelegentek spotkała się także z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Frekwencja na tym spotkaniu przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Uczniowie ostrowieckich szkół uzyskali od pani sędzi rzeczowe informacje na temat grożących ich niebezpieczeństw, a także konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść za czyny niezgodne z obowiązującymi normami społecznymi. Wielu młodym osobom spotkanie z sędzią Wesołowską uświadomiło ich prawa i drogi postępowania w sytuacji, gdy staną się ofiarami działań przestępczych. Wydaje się, że takie fachowe i podane przystępnym językiem informacje podnoszą świadomość prawną młodych ludzi (nie tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim, bo sędzia Anna Maria Wesołowska jeździ po kraju i wykorzystując swą medialną popularność prowadzi edukację prawną wśród młodzieży, a ta okazuje się niezbędna, bo z zachowaniami godnymi napiętnowania można się już spotkać w ... przedszkolu). Anna Maria Wesołowska napisała książkę "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny", która w bardzo przystępny sposób wyjaśnia dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom meandry prawnicze dotyczące młodego człowieka.
Anna Maria Wesołowska podczas spotkania z nauczycielami. / Fot. Krzysztof Krzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pani Alicjo i Panie Andrzeju: Rzecznik Praw Dziecka robi wiele pożytecznych rzeczy, tyle, że w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki nie podejmuje tak "spektakularnych" działań, jak badanie preferencji seksualnych Teletubisiów. I chwała mu za to!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno prawo, dziecka do 13 roku życia nie traktuje poważnie. Cały jego los jest w rękach rodziców. Wiele dzieci żyje w rodzinach gdzie "płynie" alkohol i w wielu wypadkach te tragiedie dziecka są przykrywane rodziną. Gdyby te sytuacje miały miejsce w szkole, w domu dziecka, szpitalu , w domu pomocy społecznej były by publicznie piętnowane i pomoc dziecku była by natychmiastowa. Ojciec i matka to najwiekszy przyjaciel dziecka albo najwiekszy Jego wróg. O dobro dziecka się nie walczy z lęku przed dorosłymi a szczególnie których się boimy, że coś nam zrobią. O dobru dziecka dużo się pisze, mówi. A kiedy pomożesz dziecku i państwo zainterweniuje w sytuacje rodziny, stałeś się kapusiem i skrzywdziłeś dziecko bo zabrałeś im rodziców i dziecko trafiło np: do domu dziecka. Milczymy wtedy kiedy trzeba mówić, mówimy wtedy kiedy nas to nie dotyczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jakoś o dzieciach czyli o LUDZIACH myślimy, mówimy i piszemy z okazji 1 czerwca. Jakoś o rzeczniku praw dziecka prawie nie słychać, niewiele jest o prawach dziecka w rodzinie, w społeczeństwie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł.

A skoro o dzieciach i dorosłych mowa, to link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.