Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15542 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Dzień z Teatrem Doraźnym

Środa, 14 czerwca 2017 roku, upłynął w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pod znakiem prezentacji dokonań Teatru Doraźnego, działającego w tej instytucji.

Teatr Doraźny - 'Ballada bezludna'. / Fot. Krzysztof KrzakZespół artystyczny ostrowieckiego Teatru Doraźnego tworzą uczniowie tutejszych gimnazjów i liceów, niektórzy z nich uczą się też szkołach muzycznych i te swoje umiejętności wykorzystują podczas realizowanych spektakli. Początkowo wszyscy tworzyli Zespół Żywego Słowa, który w ostrowieckim MCK prowadzi doświadczona instruktorka Urszula Bilska, związana z tą instytucją od 23 lat (wcześniej przez wiele lat związana była z placówkami kulturalnymi w Skarżysku – Kamiennej). Bilska od dwudziestu lat podczas ferii zimowych i wakacji współorganizuje dla uzdolnionej aktorsko młodzieży Warsztaty Teatralne w Mostkach koło Skarżyska. To właśnie tam, trzy lata temu, zrodził się pomysł stworzenia teatru. W jego urzeczywistnieniu pomógł Urszuli Bilskiej Mateusz Wróbel, aktor Teatru Figur w Krakowie, instruktor teatralny, absolwent animacji społeczno – kulturalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a ostatnio także reżyser przedstawień Teatru Doraźnego.Scena z 'Ballady bezludnej' Teatru Doraźnego z Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof Krzak

Pierwszym z nich było widowisko "Cienie" zrealizowane na motywach "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla; potem była "Animacja przedmiotu". Kolejne premiery Teatru Doraźnego, które zaprezentowane zostały podczas teatralnej środy w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, to "Ballada bezludna" i "Szury" w reżyserii Mateusza Wróbla.

"Ballada bezludna"
inspirowana jest twórczością Bolesława Leśmiana. Spektakl zaludniają – poza osobami – także zwierzęta i twory poetyckiej wyobraźni. Młodzi aktorzy - amatorzy do kreowania świata przedstawienia używają kilku skrzynek Instruktorka teatralna Urszula Bilska. / Fot. Krzysztof Krzakpo owocach, a do stworzenia postaci – szarego papieru. Całość dopełnia muzyka na żywo, przy czym instrumenty są częścią scenografii lub grają w spektaklu. Spektakl otrzymał w ubiegłym roku II nagrodę na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada" w Inowrocławiu. – Inspiracją tego spektaklu jest to, co interesuje młodych ludzi – mówi o "Balladzie bezludnej" Urszula Bilska. – To od nich wyszedł pomysł na przedstawienie. Rokrocznie uczestniczyliśmy wMateusz Wróbel, reżyser spektakli Teatru Doraźnego. / Fot. Krzysztof Krzak ogólnopolskiej imprezie poświęconej Bolesławowi Leśmianowi, nasi aktorzy zachwycili się jego poezją zaludnioną różnego rodzaju niedookreślonymi stworami, zjawami i zaproponowali, by poświęcić jej spektakl Teatru Doraźnego, który jest teatrem formy.

Z kolei spektakl "Szury" (także w reżyserii Mateusza Wróbla) spotkał się z dobrymi ocenami podczas 43. Wadowickich Spotkań Teatralnych "Zgraja" – zwracano uwagę m.in. na „synchronizację w prowadzeniu lalek, cudowne połączenie gitary i skrzypek”, „powalającą plastyczność formy” i „kreatywność wykraczającą poza wszelkie przestrzenie. To przedstawienie to zbiór etiud teatralnych, których inspiracją jest twórczość Mirona Białoszewskiego (m.in. "Wiersze baby z bloku"). Tłem tych historii jest świat wykreowany z kartonu, faktury szarego papieru, dźwięków tworzonych na żywo, światła i przede Artyści Teatru Doraźnego w Ostrowcu Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof Krzakwszystkim zabaw słownych, których u Białoszewskiego niemało. W spektaklach występują: Konrad Dzik, Joanna Karcz, Jakub Kozakiewicz, Gabriela Krycia, Bartosz Sałapski, Claudia Sbriglio i Milena Szczygieł. Wszyscy oni pokazali, że stanowią doskonale rozumiejący się wzajemnie i uprawianą sztukę zespół; mają w bardzo wysokim stopniu opanowaną umiejętność operowania słowem (choć nie odgrywa ono głównej roli w ich spektaklach), dźwiękiem, gestem i niezwykle sprawnie ogrywają rekwizyty wykonane z papieru, czy innych "elementów śmieciowych".

Niebawem młodzi aktorzy wraz ze swoimi instruktorami wyjadą na kolejne dwutygodniowe letnie Warsztaty Teatralne w Mostkach. Pracować tam będą nad "Zieloną Gęsią" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Premiera zapowiadana jest na październik bieżącego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sporo dzieje się w MCK w Ostrowcu. Przeczytałam z zainteresowaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.