Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Gra miejska "Brylant na śmietniku"

W najbliższą sobotę, 20 lipca 2013 r., Punkt Informacji Turystycznej Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w grze miejskiej "Brylant na śmietniku".

Plakat gry miejskiej Tytuł tej historyczno - literackiej zabawy w sposób oczywisty nawiązuje do powieści Jerzego Andrzejewskiego z 1948 roku "Popiół i diament" (w wydaniu z 1947 r. nosiła ona tytuł "Zaraz po wojnie"), a jeszcze bardziej do jej ekranizacji dokonanej w 1958 roku przez Andrzeja Wajdę i do pamiętnej sceny śmierci Maćka Chełmickiego, głównego bohatera, granego przez Zbigniewa Cybulskiego na wysypisku śmieci. Film Wajdy został niedawno przypomniany w Kinie Letnim ostrowieckiego MCK. Natomiast 20 lipca zostanie przypomniane nagranie spotkania wybitnego pisarza, reportażysty i historyka, Krzysztofa Kąkolewskiego i Stanisława Kosickiego, które odbyło się w 1995 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pierwszy z wymienionych w swojej książce "Diament odnaleziony w popiele" wykazał, iż akcja powieści Andrzejewskiego toczy się właśnie w Ostrowcu (taka nazwa w książce istotnie pada, choć bez przymiotnika "świętokrzyski"). Krzysztof Kąkolewski wykazał ponadto, iż mieszkający w czasie okupacji w mieście nad Kamienną młody konspirator rodem z Torunia, Stanisław Kosicki, pseudonim "Bohun" i "Czarny", (autor książki "Wojna, wojna, wojenka") jest pierwowzorem postaci Maćka Chełmickiego z powieści Jerzego Andrzejewskiego i filmu Andrzeja Wajdy, natomiast zastrzelony przez niego towarzysz Szczuka to nie kto inny jak komunistyczny działacz Jan Foremniak, którego grób znajduje się w Ostrowcu świętokrzyskim na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej. Do zabójstwa doszło 16 stycznia 1945 roku, w dniu wkroczenia do miasta oddziałów Armii Czerwonej, przy dawnej ulicy Bałtowskiej (dziś: Wardyńskiego) w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Gra miejska "Brylant na śmietniku", do udziału w której Punkt Informacji Turystycznej Miejskiego Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych, potrwa miesiąc i obejmie te miejsca w mieście, które pamiętają lata 40. ubiegłego wieku. Inauguracyjne spotkanie uczestników gry odbędzie się 20.07.2013 r. o godzinie 12 na terenie dawnego Browaru Saskich (dziś: siedziba MCK) - wejście od ulicy Polnej. Dla najwytrwalszych uczestników organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.